Birileri milyon kere milyon para kaybedecek


Bu, bir uyarı. Ünlü gazete The Economist’in, onun kadar ünlü yan kuruluşu “Economist Intelligence Unit” yürüttüğü geniş çaplı analizin sonunda böyle diyor.  Fosil yakıtlara yatırım yapmış kişi ve şirketler önümüzdeki 70-80 yıl içinde 4 trilyon dolarlık kayıp riskiyle karşı karşıya kalacaklarmış.  Nedeni iklim değişimi.  Böylesi bir gelişmenin yaratacağı ekonomik çöküntünün elbette baş döndürücü boyutu olacak.

Rapor, iklim değişimini frenleyip atmosferdeki ısınmayı 2 derecede durdurma çabalarının kömür, petrol ve gaz yatırımlarının değerini adeta sıfırlayacağını belirtiyor. Bunlar sonuçta neredeyse oldukları yerde, toprak altında kalacaklar.  Ancak, bu sınırlama çabası başarılı olmaz da küresel ısınma 5 dereceye ulaşırsa, bu durumun yaratacağı (dünya ekonomisi boyutlu) risk 7 trilyona yükselir, diyor rapor.  Bu bakımdan Kasım sonunda Paris’te yapılacak uluslararası dev toplantının önemi çok büyük.  Devletlerin somut ve ortak önlemler paketinde anlaşmaları gerekiyor.  Ve bu politikayı aksatmadan, geciktirmeden, ciddiyetle uygulamaları.

Economist Intelligence Unit (EIU) finans kurumların çevresel riskleri mutlaka göz önüne almaya başlamaları gerektiğini vurguluyor. “Paris’teki toplantı, sera gazı salımını fiyatlandırmayı küresel boyutlu bir esasa bağlamalıdır.” diyor.  (Yani çok gaz salanlara ek bir maliyet, bir ceza gibi, bindirilmelidir.)

Bu bakış açısının başka bir sonucu daha var: Şirketler yıl içinde saldıkları sera gazı miktarını rapor etme zorunda olmalı.

Birleşmiş Milletler’de, sürdürülebilecek bir finans sistemi geliştirme konusunda çalışma yapan Nick Robins şirketlerin iklim değişimini fazla ciddiye almadıklarından yakınıyor. “Bir uçak yolculuğunun %5 oranında riskli olduğu bilinse, hangimiz o uçağa biner?” diye soruyor.  “Oysa rizikonun çok daha fazla olduğu iklim değişiminde şirketler bildikleri, alıştıkları eski yolda gitmeye devam ediyorlar.”

Yürütülmüş başka bir araştırmaya göre rizikolu alanlara yatırım yapmış olan kişilerin yalnızca %7’si iklim değişimini dikkate alıyor. Ötekilerin umurunda değil!  EIU raporu “Oysa tükenmez kaynaklı enerji yatırımlarının geleceği çok parlak olacak.” diyor.  “Yatırımcıların bu alana yönelmeleri menfaatleri gereği.”

Bu çalışmanın yayımlandığı günlerde (İngiltere’nin Merkez Bankası durumundaki) Bank of England’dan da bir açıklama geldi. Buna göre, fosil yakıtlı girişimlere fazla yönelmiş olan sigorta şirketlerini zor günler bekliyor.  Gözlenen genel gidiş bu tür yatırımların hızla değer yitireceğine işaret ediyor.  “Devletler 2 derece sınırında anlaştıkları günden sonra fosil yakıtların büyük bölümü toprak altında kalacak.” diyor açıklama.

Güvenilir bir araştırmaya göre ise yeraltındaki gaz kaynaklarının yarısı, petrolün üçte biri ve kömürün %80’i toprak altında kalmaya mahkûm. Bu durumu ülkemizde kömür ocaklarına ve kömürle çalışan santrallere el atmış kişilerin bilgisine sunmak yerinde olacak.

Öyle anlaşılıyor ki, sıkıntılar daha şimdiden ortaya çıkmaya başlamış. Geçtiğimiz günlerde ünlü petrol şirketi Shell 6.500 kişinin işine son verme durumunda olduğunu açıkladı.

tila Alpöge, Ekogazete, xxx / Kaynaklar:  Damian Carrington, The Guardian, 3.3.2015 –  Terry Macalister, The Guardian, 24.7.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Yenilenir enerji, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s