Güneş paneli uçuşa hazır

Kuraklık, doğal felaket, iç savaş derken, insanlar evsiz barksız kalıyor. Yeryüzünde 52 milyon kişinin barınacak yeri olmadığı söyleniyor. Dolayısıyla onları ağırlayan kampların sayısı da hızla artıyor. Bu yerleşmelerin temel sorunu enerji. Aydınlatma için… Su sağlamak için… Hastane çadırlarını işletmek için… Çaresiz çevreyi kirleten, pahalı jeneratörler kullanılıyor. Ama üç öğrenci şaşırtıcı bir çözüm bulmuşlar: uçurtmalı enerji.

Fransa’dayız. Gençler telefon şirketinin mühendislik okulunda (Telecom – Paris Tech) ve Dekoratif Sanatlar Okulu’nda (ENSAD) tasarım öğrencileri. Adları şöyle: Julie Dautel, Cédric Tomassi ve Karen Assaraf. Aşağıda ikisini görüyorsunuz.

ENERJİ BALONUNUN YAPIMCILARI

Bir atölye çalışmasında elbirliğiyle oluşturdukları çözüm aslında çok basit. Yere yerleştirilmiş elektronik bir kutu ve ona bağlı bir uçurtma ya da bir balon. Balonun çapı 3,80 metre. Özel bir kumaş kaplı. Bunda toplamı 15 metrekare tutan fotovoltaik güneş panelleri var. Havaya salınan balon güneş ışınlarından enerji üretiyor ve bunu aşağıya aktarıyor. Yerdeki kutuda bir metreküpten ufak bir elektrik dönüştürücüsü var. Burada enerji kullanıma hazır hale geliyor. Sistem hem kolayca taşınabiliyor, hem de ucuza mal oluyor. Gençler buna Zephyr adını takmışlar.

Aşağıdaki resmin sağında havalanmış Zephyr’i görüyoruz. Solda da onu bir kampın üstüne konaklanmış durumda izliyoruz. (Ancak not edelim, bu temsili bir resim. Bilgisayarda üretilmiş.  Gerçek bir fotoğraf değil. Daha sistemin imalatına geçilmedi.)

ENERJİ BALONU - 2

Sistem nasıl çalışıyor, ona da bakalım. Bir yerleşmeye gidilince ilk olarak, kutuya bağlı olan kumaş açılıp yere, güneşe seriliyor. Böylece bir miktar güneş enerjisi toplanıyor ve bu, kutuya aktarılıp akülerde depolanıyor. Daha sonra kutuya eklenen 9 litre su, depolanmış ön enerji sayesinde, yarım günde Zephyre’i havalandıracak gazı üretiyor. Bu işlem de bitince balon havalandırılıyor. Zephyre’in 3 kilovatsaatlik verimi var. Bu sayede 50 kişilik bir kampın elektrik gereksinimi karşılanmış oluyor. Ayrıca geceleri için enerji bile depolanıyor.

Bu sürecin takdimini bir videoda izleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak. Projenin sitesi de şurada.

Gençler geliştirdikleri bu sistemle çeşitli ödüller kazanmışlar. Öte yandan Fransa’nın elektrik ve sanayi sektörünün önemli bazı kuruluşları bu buluşa yakın ilgi göstermişler ve geçtiğimiz Kasım ayında bir fizibilite çalışması yürütmüşler. Sonuç olumlu çıkmış. İlk prototip 2017 Ocağında üretilecekmiş. 2018’den itibaren de Zéphyre piyasaya sürülecekmiş.

Gençler sistemin elektriğe ulaşamayan ve çatısına ağır güneş panelleri yerleştiremeyen evlerde, kampinglerde ve göçebe kamplarında da kullanılabileceğini söylüyorlar.

Devrim Alpöge, Ekogazete, 25.7.2015 / Kaynak: Caroline de Malet, Le Figaro, 20.6.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Enerji, Teknoloji, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s