Aşırı sıcak bir yaza doğru ilerliyoruz

Dünyamızın önde gelen meteoroloji kurum ve uzmanları önümüzdeki ayların alışılmışın üstünde sıcak geçeceğini öngörüyor.  Gerçi geçen yıl da benzeri bir olasılıktan söz etmişlerdi, ama bu gerçekleşmemişti.  Ancak şimdi olasılığın yüzde 80-90 dolaylarında olduğunda anlaşıyorlar.  Nedeni, yeniden ortaya çıkmış olan ve Pasifik Okyanus’unda oluşup bütün dünyayı aylarca kasıp kavuran, kuraklıklar, siklonlar, su baskınları yaratan El Niño.

Öyle ki, kimi yerde büyük ırmakların suyunun çekildiği görülüyor.

SICAK DALGASI 1

El Niño dünyanın tamamını sarıp sarmalayan doğal bir olay.  3-5 yılda bir ortaya çıkıyor.  Ekogazete iki kez söz etmişti bundan.  Biri 2011’deÖteki de 2014’te.  İklim koşullarında yarattığı değişim o kadar büyük ki, toplumların ekonomik ve politik yapısında derin sarsıntılara neden oluyor;  çalkantıları, çatışmaları, hatta savaşları tetikliyor.  Örneğin daha şimdiden Hindistan’da tarım ürünlerinde, özellikle pirinçte aşırı kayıplar belirmiş durumda.  Bu tür ‘yerel’ diyebileceğimiz gelişmeler, tabii ki, dünya ekonomisinin tamamına yansıyor.

El Niño okyanusların normalin üstünde ısınmasına da neden oluyor.  Bu da denizlerdeki alışılmış yaşam düzenini bozuyor.  Gene, ekonomide yankılar yaratarak.

Uzmanların vurguladığı başka bir saptama daha var.  Öyle görünüyor ki, 2015 düzenli meteorolojik ölçümlerin yapılıp, kayıtların sistemli tutulduğu 1800’lerin son yıllarından bugüne yeryüzünün gördüğü en sıcak yıl olacak.

Bir anımsatma.  2003’teki sıcak dalgası sırasında, yalnızca Avrupa’da 70.000 kişi ölmüştü.  Özellikle yaşlılar.

SICAK DALGASI 2

Atila Alpöge, Ekogazete, 20.6.2015 /  Kaynak:  Stéphane Foucart, Le Monde, 14.6.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Sağlık - Beslenme, Tarım, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s