İki çevreci arasında yaka paça bir kavga

Bir yanda parasını pulunu hayvan korumacılığına adamış, Hollywood’da yaşayan bir milyarder:  Ady Gil.  Öte yanda Sea Shepherd (Deniz Çobanı) adlı bir örgüt kurmuş, deniz yaratıklarını balıkçılardan kurtarmaya çalışan, ama teknesinde yaşamak zorunda bırakılmış biri:  Paul Watson.  Bir zamanlar dosttular.  Şimdiyse kanlı bıçaklı bir çatışmanın içindeler.  Ady Gil, Paul Watson’u mahkemeye verdi, milyonlarca dolarlık tazminat istiyor.

PAUL WATSON

Paul Watson’u Ekogazete okuyucuları anımsar.  64 yaşında bir Kanadalı.  Balina avlayan Japon tekneleriyle yıllardan beri boğuşuyordu.  Onları durdurmak için adeta saldırıyordu teknelere.  Japonya onu ‘ekoterörist’ ilan etmişti.  Bazı devletlerin onun hakkında açmış olduğu davalar vardı.  Bu yüzden karaya çıkamıyor, durmadan kaçıyordu teknesiyle.

Onunla ilgili iki haber daha yer aldı gazetemizde.  Bir ara karaya çıkabildi.  Bir kez de Japon balıkçılar onun teknelerine ciddi zarar verdi.

Şimdiki milyonluk dava bu son olayla ilgili.  Watson’un çabasını heyecanla destekleyen Adi Gil bir ara ona kendi teknesini verdi, Japonları izleyip onlara dirensin diye.  Ama balıkçılar ödünç verilmiş bu tekneye bilinçli olarak çarpıp batırdılar.  Ortalık ayağa kalktı, Watson’a büyük destek yağdı.  Ama tabii Gil’in teknesi de perişan olmuştu bu arada.

Adi Gil ortada başka bir olay olduğunu şimdi öğrendiğini söylüyor.  Yıllar sonra.  İddiaya göre Watson teknenin kaptanına “Gövdede delik aç da batsın!” talimatı vermiş.  Yani dikkat çekmek ve balıkçıları suçlamak için bile bile batırmış.

ADI GIL

Bunu kanıtlamak hayli zor olacak, ama kavga başladı işte.  Bu arada Paul Watson’un zor bir kişiliği olduğu, çevresindeki iş arkadaşlarına zaman zaman kötü davrandığı, onları kolayca kırabildiği biliniyor.  İnandığı davadan asla dönmüyor ve sonuna kadar gidiyor.  Sonuç da alıyor.  Onun yorulmadan yürüttüğü kampanya sonunda Uluslararası Adalet Divanı Japon balina avcılığını yasakladı.  Binlerce balina da onun sayesinde hâlâ hayatta.

Atila Alpöge, Ekogazete, 13.6.2015 /  Kaynak:  Caty Enders, The Guardian, 5.6.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

 

 

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Genel Konular içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s