Geleceği merak ediyorsanız, bugünkü Kaliforniya’ya bakın

Bir zamanlar çoğu kişinin düşünü kurduğu, altın arama furyası için koştuğu, daha sonraları nefis kumsallarında tatile gittiği bir yerdi Kaliforniya.  ABD’nin en ünlü, en zengin, en çekici bölgesi.  San Francisco, Los Angeles, Beverly Hills, Hollywood, Sacramento, Silikon Vadisi, Berkeley Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi (UCLA)…  Popüler kültürde adeta cennetin simgesi olmuştu.  Oysa Kaliforniya bugün bir cehennemi yaşıyor.

Kaliforniya bizlere adeta geleceğin fotoğrafı oluyor.  Önümüzdeki yıllarda hepimizin içine gireceği dünyayı simgeliyor.  Küresel ısınma vuruyor burayı.  Durup dururken orman yangınları patlıyor, binlerce ağaç yok oluyor, sayısız yerleşme küle dönüşüyor.

KALİFORNİYA ORMAN YANGINI

Bir de kuraklık kasıp kavuruyor.  Ekinler kavrulmuş, toprak çatlamış durumda.  Tarım sektörü iflasın eşiğinde.

KURAKLIK

Kaliforniya’nın güzelim kıyılarında, denize yerleşmiş sayısız petrol kuyusu var.  Bunlardan biri 45 yıl önce infilak etmiş ve 16 milyon litre ham petrolü okyanusa salıvermişti.  Bu felaket Amerika’da çevreci hareketin başlangıç noktası olmuştu.  Şimdi, birkaç hafta önce, karadaki bir boru hattı patladı ve kaçak yaptı.  400.000 litre petrol hem karaya, hem de kıyılara yayıldı.

Bunun peşinden ise gündeme ‘su’ yerleşti.  Geçmişte ırmakları, gölleriyle ünlü bölge susuzluktan kıvranıyor.  Evinizin bahçesindeki yemyeşil çimi sulamak, gösterişli havuzunuzu suyla doldurmak artık yasak.  Su kullanımına kısıtlama var.  Geniş golf alanları yeşilliğini yitiriyor giderek.

Kaliforniya eyalet yönetimi bu konuda özür kabul etmiyor.  Ağır cezalar söz konusu.  [Ekogazete sekiz ay önce bu konuyu yansıtmıştı.]  Bu yasaklamayı uygulamayan belediyeleri 10.000 dolarlık ceza bekliyor.

Tabii, bölgedeki kâşanelerin yeşil çimleri sarardı.  Büyük malikâne sahiplerinin gözleri yaşlı.  Bazıları bahçelerini gizlemek amacıyla duvar ördürüyor ve kaçamak sulamaya devam ediyor.

KALİFORNİYA'DA SU “Diş mi fırçalıyorsun?  Arada musluğu kapat.  Her gün duş yapmak yerine bunu haftada iki, üçe indir.  30 litrelik tuvaletlerden 9 litrelik modellere geç.  Aman aman, bir adet hamburgerin ortaya çıkması 2.300 litre su gerektiriyormuş.  Bir kadeh şarap ise 124 litre su.  Bir adet bademin yetişmesi için 3 litre suya gereksinim varmış, biliyor muydun?”  Kaliforniyalı şimdi, dört yıldır bunları konuşuyor.

Bu krizdeki son damla:  Su hırsızlığı.  Fırsatını bulan su çalıyor.  Değişik uygulamalarla.  Biri bölgedeki doğal şelaleden fıçı doldurmuş.  Başka biri itfaiye kamyonundan su çekmiş.  Mahalledeki yangın musluğunu izinsiz açıp su çalanlar var.  Bir inşaat şantiyesinden 2.500 litre suyu iç edenler çıkmış ortaya.  Bir su kamyonunu silah zorluyla durdurup el koyanlar da gündemde.  Bu hırsızlığın acımasız boyutları var:  Susuz kalmış çocuklara su sağlayan bir kuruluşun kamyoneti bile çalınmış ve deposundaki sular iç edilmiş.

Öte yandan eyalet yönetimi iklim değişimini durdurma çabasında önderliği yüklendi.  Edmond G. Brown Jr. (‘governor’ – seçilmiş vali) bir hafta önce yayımladığı genelgeyle hem su kullanımındaki yasakları tekrarladı, hem de örnek nitelikli bir politika belirledi.  Bunda şöyle diyor:  “Önümüzdeki 15 yıl içinde sera gazı salımını %40 azaltacağız.  Aynı dönem içinde elektriğimizin yarısını temiz kaynaklı enerjiden sağlayacağız.  Ulaşım araçlarının petrol kullanımını %50 oranında azaltacağız.”

Bildirge çok olumlu tepki yarattı.  Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası başta olmak üzere çok sayıda kurum, uzman ve politikacı bu girişimi onaylayarak selamladılar.  “Herkese örnek olacak öncü bir girişim!” diye nitelediler.  (Genelge bu tür endişeleri ciddiye almayan, ama politikacı diye ortalıkta dolaşan niteliksiz kimselere ithaf edilir.)

Atila Alpöge, Ekogazete, 6.6.2015 /  Kaynaklar:  Corine Lesnes, Le Monde, 22.5.2015 – Corine Lesnes, Le Monde, 24.5.2015 – Kaliforniya genelgesi, 29.4.2015 – Ari Phillips, ThinkProgress, 29.4.2015 – Le Monde, 1.6.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Su, Tarım, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s