Doğalgazcılar da çevreci oldu

Bir furyadır başladı;  artık herkes “Ben de!  Bende!” diyor.  İklim değişimini frenleme kavgasında herkes yer almak istiyor.  “Fosil yakıtlar yeraltında kalsın!” kampanyası almış başını giderken büyük doğalgaz firmaları bile seslerini yükseltti.  Üstelik en tepedeki patronlar çıktı sahneye.  “Doğalgaz fosil yakıt değil mi sanki?” diye sorabilirsiniz.  Ama ince bir noktayı yakalamış patronlar.  Neredeyse “Haklılar!” diyecek insan.

Ekogazete geçen haftaki sayısında büyük şirketlerin katıldığı küresel ısınma konulu bir toplantıdan söz etmişti.  Bundan bir hafta sonra da doğalgaz firmalarının yıllık olağan kongresi toplandı.  Bunda en önemli gündem maddesi iklim değişimi ve sera gazı salımıydı.  Orada doğalgaz neredeyse dünyayı felaketten kurtaracak ana girdi olarak sunuldu.

ŞİRKETLER

Bu iddianın ana tezi şöyle:  İklim felaketi ekonomik felaketi de getirecek beraberinde.  Demek ki, yepyeni bir politika gerekiyor.  Unutmamalı ki, doğalgaz, kömür ve petrole kıyasla yarı yarıya daha az sera gazı salıyor.  Demek ki, doğalgaz kullanımını cesaretlendirmek gerekiyor.  İleride temiz kaynaklı enerjiler (güneş, rüzgâr, deniz vb.) büyük gelişme geçirecekler ve ön plana çıkacaklar.  Ancak, bu yeni düzene geçiş uzun sürebilir.  Bu dönemde enerji krizi yaratmamak için en temiz fosil yakıtı desteklemek gerekir.  Bu da doğalgazdır.

Peki de, nasıl olacak bu?  Ulaşımda benzin yerine ‘doğalgaz temelli yakıt’ kullanılabilir.  Ama daha da önemli olanak elektrik üretiminde çıkıyor karşımıza.  Santrallarda kömür, petrol yerine doğalgaz kullanmak daha doğru.  Doğalgaz hem daha az sera gazına neden oluyor, hem de yoğun hava kirliliği yaratan, sağlığa zararlı küçük parçacıklar üretmiyor.

Kongrenin sonunda Avrupa’nın en büyük doğalgaz üretici ve satıcı şirketlerinin patronları birlikte imzaladıkları bir duyuruyu basına açtılar.  Bildiri yukarıda sözünü ettiğimiz yaklaşımı açıklıyor ve eksiksiz bütün devletleri gecikmeden, derhal önlem almaya çağırıyor.  Önlemin temel mekanizması şudur:  üretilen sera gazına, daha doğrusu karbondioksit (CO2) salımına bir fiyat koymak.  Bir vergilendirme gibi…  Cezalandırma gibi…  Tesisinde en çok sera gazı salandan en büyük ücreti almak.  Kısacası karbonu fiyatlandırmak.  (Carbon pricing – tarification du carbon).

Tabii bu ‘pazar mekanizması’nı devreye alınca kömürlü, petrollü enerjinin fiyatı yükseliyor;  dolayısıyla doğalgazlı enerji çok cazip hale geliyor.

Aslında, karbonu fiyatlandırma uzun zamandan beri konuşulan ve ekonomistlerin öncelik verdikleri bir konu.  Hatta 10-15 kadar ülkede bu tür mekanizmalar kuruluyor ya da deneniyor.  Mesele bir tesisin havaya salmakta olduğu her ton CO2 için saptanacak bir ödemeyi yapması.  Bu uygulama elektrik fiyatlarında artışa neden olacağı için hükümetler zorlanıyor ve harekete geçmiyor.  Ama bu düzenin eninde sonunda dünya çapında devreye girmesi bekleniyor.  Bu da tabii ki, doğalgazcıların işine yarayacak.

Yukarıda sözünü ettiğimiz duyuruda şu firmaların en tepedeki yöneticilerin imzası var:  Shell, British Petroleum, Total, Eni, Statoil, BG Group.

Atila Alpöge, Ekogazete, 6.6.2015 /  Kaynak:  Jean-Michel Bezat, Le Monde, 2.6.2015 – Patronların duyurusu, Le Monde, 2.6.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Enerji, Yenilenir enerji, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Doğalgazcılar da çevreci oldu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s