Yolların asfaltı bile eriyor Hindistan’da

“Küresel ısınma fasa fiso, palavra!” mı dediniz?  Gelin, birlikte Hindistan’a gidelim.  Korkunç bir sıcak dalgası sarıp sarmaladı bu ülkeyi.  Öyle ki, yollar bile eriyor.  Birkaç günde 1.400 kişinin sıcak vurmasından öldüğü biliniyor.  Günlük sıcaklık 47 dereceye ulaşmış durumda.  Alışılmışın çok üstünde bir ortam.  Bir cehennem ülkeyi kasıp kavuruyor.  Nefes alması bile zor bir durum gündemde.

İnsanlar evlerinde yaşayamıyor artık.  Özellikle geceleri.  Dışarıda uyumaya çalışıyorlar.  Kaldırımlarda.  Köprülerin altında.  Bu tür yerler geceleri aslanın ağzında.  Örneğin, Münir Ali adlı bir işçi, günlük çalışması bitince koşuşturup kendine böyle bir sığınma yeri kapatıyor.

?????????????????????????????????????????????????????????

Ama sıkıntıyı çekenler düşük ve orta gelirli kimseler.  Yüksek gelir gruplarının evlerindeki klimalar en üst düzeyde haldır huldur çalışıp duruyor.

“Hava sıcaklığı” tek başına her şeyi açıklamıyor.  Bir de morötesi (ultraviyole) ışınlar söz konusu.  Uluslararası standartlara göre bunun en üst göstergesi “11” derece.  Evet ama Hindistan’ın birçok yerinde 12’yi görmeye başladı uzmanlar.  “Fazla ortalıkta kalmayın.  Bir yerlere saklanın!” diyorlar.

Atila Alpöge, Ekogazete, 30.50.2015 /  Kaynak:  Perrine Mouterde, Le Monde, 28.5.2015 – [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s