Ekogazete artık dört yaşında

Evet, Ekogazete bugün, 30 Mayıs 2015’te, beş yaşına bastı.  Şimdiye kadar 960 yazıya yer vererek.  (Tamamında 315.000 sözcükle.)  Dostlar kimi zaman soruyor:  “İyi güzel de, niye çıktı bu gazete ortaya?  Ne yapmak istiyor?  Niye ülkemizde olup bitenden söz etmiyor?”  Haklılar bu sorularda:  çünkü Ekogazete fazla değinmedi bu tür konulara.  Galiba bunları yanıtlamanın zamanı artık geldi.

Malum, Ekogazete ekolojiye eğiliyor.  Dünyamızın içine girmekte olduğu çevresel bunalıma…  İklim değişimine…  İnsanlığın kurup bugüne getirdiği uygarlığın yarattığı tehlikeli ortama…  İçinde olduğumuz yaşamsal çıkmaza.

Niye?  Çünkü her gün yaptıklarımızla ve yapmadıklarımızla, kurduğumuz yaşam biçimiyle çocuklarımıza, torunlarımıza adım adım bir cehennem kuruyoruz.  Bizleri lanetleyecekleri bir dünya bırakıyoruz.  Üstelik yediklerimizle, içtiklerimizle, nefes aldığımız havayla adeta intihar ediyoruz.  Öte yandan bir takım menfaat şebekeleri ve seviyesiz politikacılar bu gelişmeyi görmezden gelmeyi yeğliyorlar.  Bu gidişe direnenlerin, çizgiyi değiştirmek isteyenlerin atıldığı bir kavga var ortalıkta.  Ekogazete, karınca kaderince, bu çabada bir yer almak istiyor.

Niye ülkemizden söz etmiyor gazete?  Yurdumuzda sayısız güzel insan zaten bu kavgaya kol sıvamış.  Örgütlenmişler…  Yayınları var…  Toplantılar yapıyorlar…  Eylemler başlatıyorlar…  Bu saygın çabayı tekrarlamanın, adeta rekabet yapar gibi benzerine girmenin anlamı yok.  Ekogazete sınırlarımızın dışında olanları yansıtmaya çalışıyor.

Bundan bize ne?  Başka yerlerde olup bitenlerin hepimizi ilgilendirmesi gerekiyor, çünkü iklim değişimi sınırlarda durmuyor.  Arıların ölümü, zeytinliklerin kırım geçirmesi, denizlerin yükselmesi ve benzerleri yeryüzünün tamamını sarıp sarmalıyor.  Dünyanın bütünlüğünü görüp izlemek, küresel düşünüp kavgamızı yerel yapmak zorundayız.

Kaynaklar?  Kendini ispatlamış, güvenilir, saygın yabancı basın organları, bilimsel dergiler, uluslararası kuruluşlar ve örgütlü toplum kuruluşları.  Ekogazete bu tür kaynakları her gün sürekli olarak tarıyor ve seçkiler yapıyor.  Yazılarda yer alan ve bizlerce anlaşılması zor olacak olgulara, kavramlara açıklık sağlamak için çeşitli araştırmalar yürütüyor.  Sonra da bütün bunları kapsayan ve ana yazıyı yansıtıp özetleyen bir yazı oluşturuyor.  Her biri için 2-3 saat çaba göstererek.

İşte Ekogazete’nin haftalık serüveni böyle geçiyor.

Atila Alpöge

Reklamlar
Bu yazı Dipnotları içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Ekogazete artık dört yaşında

 1. selçuk esen dedi ki:

  Sevgili Atila
  Yaptıgin işi bu kadar özver ile yapabilecek birini daha tanımadım ve bunu böyle götürerek temel sorunun içinde yaşadıgımız dünyanın dengelerinin bozulmasından kaynaklandıgıni herkesin anlaması gerektigini tartışmaya bile gerek olmadıgı inancım ile yanındayım.Sen ve senin gibiler hep olmalı. İYİKİVARSIN sevgili arkadaşım selamlıyorum seni
  Selçuk Esen

 2. permakültürcü dedi ki:

  Büyük emek harcıyorsunuz. Mümkün olduğunca sayfayı takip ediyorum, ellerinize sağlık.
  H.D.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s