Sigorta şirketleri endişeli

İklim değişimi, sigorta dünyasında huzursuzluk verici bir konu odu.  Haklı olarak.  Dünyanın iklim düzeninde, insanlığın yarattığı dengesizliğin etkileri giderek artıyor.  Fırtınalar, su baskınları, orman yangınları ve benzerleri büyük boyutlara ulaştı.  Sokaktaki kişi belki bunun fazla farkında değil, ama sigorta şirketleri durmadan artan ödemeler yapıyorlar.  Bu endişeyle Amerika’nın önde gelen büyük şirketleri bir rapora imza atmışlar.

21 sayfalık raporu oluşturan Smarter Safer adlı “örgütlü toplum kuruluşu”.  Tüketici derneklerini, çevreci grupları, büyük sigorta şirketlerini içine alan bir koalisyon bu.  İmza atan şirketlerin içinde Allianz, Liberty Mutual, SwissRe gibi bilinen, sağlam yapılı şirketler de var.  Bu topluluğun amacı, iklim değişiminin yaratacağı felaketlere karşı etkili önlemler alınması konusunda baskılar oluşturmak ve ters sonuçlar verecek politikalara direnmek.

Raporun üzerinde ısrarla durduğu husus “felaketten sonra tavır almak yerine, önlemleri önceden devreye sokmak.”  Olaylar olup bittikten sonra ortaya çıkan büyük yıkımları temizlemek için avuç dolusu para harcanıyor.  Bunun verimli ve akılcı bir yaklaşım olmadığını vurguluyor rapor.  Başka bir deyişle, federal hükumet afetleri bekleyip daha sonra yardıma koşuyor.  Kaynakları çarçur ederek.

AFET

Ortaya çıkan tahribatın boyutu yıllar içinde büyümüş.  O zaman da kentler ve eyaletler yardım için federal hükumete koşmuşlar.  İstatistikler açıkça gösteriyor ki, 1960’larda federal hükümet afet olaylarına %5 oranında katkıda bulunurken, şimdilerde bu oran %80’e yükselmiş.

Rapor bu gelişmenin daha da büyüyeceğini belirtiyor.  O zaman da afetlerin yarattığı tahribatın altından kalkmak hem kişiler, hem de sigorta şirketleri için çok zor olacak.  Sigorta şirketlerini iflas tehlikesi bekliyor.  Kişileri de evlerinden, barklarından olmak.  Federal kaynaklar da giderek artan miktardaki yıkımları ayağa kaldırmada çok zorlanacak ve yetersiz kalacak.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Atila Alpöge, Ekogazete, 9.5.2015 /  Kaynak:  Emily Atkin, ThinkProgress, 21.4.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Genel Konular, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s