Paris “Bisikletin Başkenti” olacak

Bu, Paris Belediyesinin iddiası.  Daha doğrusu, başkan Anne Hidalgo’nun ve çevreci iş arkadaşlarının.  Şu anda kent içindeki araçlı gidiş-gelişin %5’i bisikletle oluyor.  Hidalgo “Bunu önümüzdeki 5 yıl içinde %15’e çıkarmayı hedefliyoruz.” diyor.  Aslında, bu eğilim o kadar da yeni değil;  1982’de Jacques Chirac zamanında başlamıştı, ufak ufak.  Daha sonraki belediye başkanları da aynı çizgiyi sürdürmüşlerdi.

VELIB04

Hidalgo bu projeyi gerçekleştirmek için 150 milyon avro harcamayı göze alıyor.  Şu anda bisiklet kullanıcılarına özel olarak ayrılmış yol şeritlerinin tamamı 700 kilometreyi buluyor.  Proje bunu 1.400 kilometreye çıkarmayı planlıyor.  Daha da ötesi yalnızca bisiklete ayrılmış “otoyol” gibi “gidişli gelişli” yollar da yer alacak bu girişimde.

???????????????????????????????????????????????

“Nasıl?” diye sorarsanız, yanıt hazır:  “Özel otomobillerden yer alıp bisiklete vereceğiz!”  Üstelik konu yalnızca özel şeritlerin sayısını ve uzunluğunu arttırmak değil.  Yan önlemler de söz konusu.  Ana caddelerde hız 50 kilometreyle sınırlandırılacak.  Trafik ışıklarında bisikletlere öncelik tanınacak.

Önlemler bunlarla da kalmıyor.  Paris’te bisiklet park edilebilecek 10.000 yer oluşturulacak.  Bunlarda ayda 5 avroya bisikletinizi bırakabileceksiniz.

VELIB02

Atila Alpöge, Ekogazete, 18.4.2015 /  Kaynak:  Olivier Razemon, Le Monde, 8.4.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Kentler içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s