Nükleeri sorgularsan, sansür biner tepene

Fransa’dayız.  Devletin bir araştırma kurumu var:  ADEME.  Çevre ve Enerji Ajansı.  Saygınlığı tartışmasız.  Kamu politikalarının oluşmasına destek oluyor.  Bilimsel çalışmalar yürütüyor.  Ama kendi içine kapalı değil.  Belediyelere, işyerlerine, derneklere destek oluyor, fon sağlıyor.  Halka açılıyor, bilgilendiriyor.  Yayınları var, toplantılar düzenliyor, duyurular yapıyor.  Bugünlerde neredeyse “Nükleer enerjiye gerek yok!” diyen bir rapor açıklayacaktı.  Sansür geldi, susturuldu.

Ademe bu raporu kendi düzenlediği bilimsel bir toplantıda sunacak ve yepyeni bir enerji senaryosu önerecekti.  120 sayfalık raporun ana mesajı çok çarpıcıydı:  rüzgârı, güneşi, deniz akıntıları, dalgaları, barajları ile tükenmez kaynaklı enerjiler 2050’de ülkenin gereksinimini bütünüyle karşılayabilir.  Yani nükleer enerjiye gerek kalmayabilir.

Anlaşılan bu çizgi birilerini rahatsız etmiş.

TÜKENMEZ KAYNAKLI ENERJİ

Rahatsızlığın kaynağını kavramak mümkün.  Fransa’da nükleer kaynaklı enerji %70’leri geçiyor.  Hükümet bugünlerde yeni (ama çok ılımlı ve ‘ne şiş yansın, ne kebap’ türünden) bir enerji stratejisi hazırlamakta.  Buna göre on yıl içinde nükleerin ağırlığı %50’ye indirilecek.  Tasarı meclise geldiği zaman Ademe’nin raporu ters tepki yaratabilir ve yönetimin girişimini baltalayabilirdi.

Ademe’nin senaryosunda enerjinin %63’ü rüzgârdan sağlanıyor.  %17 güneşten, %13 barajlardan, %7 de jeotermik kaynaklardan.  İşin güzel tarafı, bu stratejinin maliyeti nükleerli stratejiden daha pahalı değil.  Çoğu gözlemci bu araştırmanın önemli olduğunda, uygulanabilir nitelik  taşıdığında anlaşıyor.  Bu arada unutmamak gerekir ki, Fransa’nın nükleer santralleri hayli eski.  Çoğu kırk yıldır çalışıyor.  Bunları kapayıp yenilerini yapmak gerekiyor.

Sansür çabası bir bakıma geri tepti.  Araştırmacı gazeteciliğiyle tanınan, basın çevrelerinde büyük ağırlığı olan bir yayın organı (Médiapart) saklanan, gizlenen, sansürlenen bu raporu ele geçirdi ve tamamını yayımladı.

Atila Alpöge, Ekogazete, 11.4.2015 /  Kaynak:  Pierre Le Hir, Le Monde, 5.4.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Enerji, Nükleer, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s