Sürekli oturmaya son

Bir kampanya başlamış:  “Kalk Ayağa İngiltere!”.  Özellikle bürolarda çalışanlar iskemlelerinde saatlerce oturup kalmasınlar isteniyor.  Bu davranışın sağlığa çok büyük darbe vurduğu belirtiliyor.  Bunun kansere, kalp rahatsızlıklarına, diyabete ve beyin sağlığına uzanan etkileri var, deniyor.  Anlaşılan, saatlerce oturduktan sonra “Ben sağlıklı yaşamdan yanayım” deyip jimnastik yapmanın, koşuya çıkmanın, işe bisikletle gidip gelmenin fazla bir yararı yok.

OTURUP DURMA

Niye diye sorulabilir.  Araştırmalar gösteriyor ki, uzun süre oturmak metabolizmayı yavaşlatıyor ve bedenin yağları yakıp eritme ve şeker miktarıyla kan basıncını kontrol etme işlevlerini olumsuz yönde etkiliyor.

2.000 kişiyi kapsayan bir araştırmanın sonuçları şöyle:

  • İş yaşamında kadınların %45’i, erkeklerin ise %35’i bir günde 30 dakikadan daha az bir süre ayağa kalkıyor ve hareket ediyor.
  • Yarısından fazlası öğle yemeklerini çalışma masalarında oturarak yiyor.
  • Büro çalışanlarının %78’i çok fazla oturup kaldıklarından şikâyet ediyor.
  • %66 ise durmadan oturmanın sağlıklarını bozduğu konusunda endişeli.

Uzmanlar, son yüzyılda yaşanan çalışma koşulları değişiminin zararlı etkiler yarattığı görüşünde.  “Çalışırken hareket etmek, enerji harcamak azaldı.” diyorlar.  “Örneğin arazide çukur kazarken bile kazma kürek sallamak yerine artık bir inşaat makinesinde direksiyon başında oturuyor insanlar.  Bir koltuğa yayılıp, patates kızartması atıştırarak, gazoz ve benzerlerini yudumlayarak televizyon seyretme kültürü işyerlerini de sardı.”  Tabii, hızla gelişmiş olan bilgisayarlı çalışma da insanları iskemlelerine bağladı.

Uzmanlar telefon konuşmalarını ayakta yapmayı, sık sık kalkıp yürümeyi, toplantılarda ayakta konuşup tartışmayı, asansör kullanmak yerine merdiven çıkmayı öneriyor.  Bir saat ayakta durma, oturmaya göre 50 kalori daha fazla yaktırıyor.  Altı çizilen bir veri de şöyle:  Eğer bir yıl boyunca, işyerinizde her gün 30 dakikadan daha fazla ayakta kalırsanız 2,5 kilo verebilirsiniz.

İngiltere’de gözlenen bu kampanya Amerika’da Tıp Birliği’nin başlattığı kampanyayı anımsatıyor.  Ekogazete bu girişimi bir yıl önce duyurmuştu:  “Oturup Durma.  Ayakta çalış.”

Atila Alpöge, Ekogazete, 4.4.2015 /  Kaynak: James Gallagher, BBC News, 27.3.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s