Hava kirliliği beynimizde tahribat yapıyor

Çoğumuz durmadan kentleşen, durmadan katlanarak büyüyen kentlerde yaşıyoruz.  İleride kendimizi uçsuz bucaksız yerleşmelere hapsedilmiş bulacağız.  (Örnek İstanbul:  nüfusu her yıl 250.000 artıyor.)  Tabii bu, ciddi hava kirliliği de yaratıyor.  Yeni yayımlanan bilimsel bir araştırma bu kirliliğin beyinde hasarlar yaratıp ağır gerilimler tetiklediğini sergiledi.  Hem de elle tutulur, somut nedenler yüzünden.  Biyolojik ve kimyasal etkilerden kaynaklanarak.

BEYİN

Adı geçen araştırma 25 Martta British Medical Journal’da (BMJ) yayımlandı.  Çalışmayı geniş bir ekibin katılımıyla yürüten kişi Harvard ve Johns Hopkins Üniversiteleri’nden Melinda Power.

Kentlerimizin havasında yüzergezer dolaşan küçük parçacıkların solunum ve kan dolaşımı üzerindeki kötü etkileri olduğunu biliyorduk, tamam.  Ama yeni araştırmalardan öğreniyoruz ki, kanda yaratılan bu tür kötü etkiler beyne kadar ulaşıyor.  Sonuçta oradaki bazı hücrelerde de tahribat yapıyor.  Unutkanlıklara, dengesizliklere neden olarak.

Bu ifadeyi hafife almamak gerekiyor.  Çünkü araştırmanın çok ilginç bir boyutu var.  Araştırmacılar Amerika’da 1976’dan beri hastabakıcılar arasında söz konusu olmuş kişisel ve mesleki bir değerlendirmenin kaynağına ulaşma iznini elde etmişler.  Bu kapsamlı değerlendirme hastabakıcıların mesleki gerilim ve endişelerini açıkça yansıtıyormuş.  Araştırmacılar bu kez, adı geçen hastabakıcıların yerleşim adresleriyle ilgili (yıllar boyu) hava raporlarını incelemişler.  Özellikle hava kirliliği verilerini.

Görmüşler ki, hastabakıcılarla yapılmış kişisel değerlendirmelerin döneminde hava kirliliği düzeyiyle kişisel endişe ve umutsuzluk arasında yakın bir ilişki var.  Üstelik hava kirliliğinin arttığı dönemlerde endişeler ve gerilimler de artıyor.  Tersine, hava kirliliği azalınca bu duygular da azalıyor.

Araştırmacılar bu verileri bir uyarı olarak ortaya koyuyor ve daha kapsamlı çalışma gereğini vurguluyor.  Başka bir araştırmacı ise, hava kirliliğinin arttığı zamanlarda intihar olaylarında da artış görüldüğüne dikkati çekiyor.

Atila Alpöge, Ekogazete, 4.4.2015 /  Kaynak: Stéphane Foucart, Le Monde, 28.3.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Hava kirliliği beynimizde tahribat yapıyor

  1. sguz21 dedi ki:

    Reblogged this on sguz21 and commented:
    …..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s