Dokuz milyon zeytin ağacını kesecekler

İtalya’da zeytin kırımı yaşanıyor.  Bir bakteri ağaçların yapraklarını, dallarını ve de köklerini kemirip duruyor.  Geriye kupkuru, bitip tükenmiş, ölmüş zeytinlikler kalıyor.  Buna karşı ne yapılması gerektiğini bilen de yok.  Uzmanlar ve zeytinciler çaresiz.  Akla gelen tek çözüm bakteriyi kapmış ya da kapma olasılığı olan ağaçları köklerinden kesip atmak.  Kırım başka yöre ve ülkelere sıçramasın diye.

ZEYTİNLİKLER

İtalya çizmesinin en güneyinde, topuğunda, Adriyatik denizine bakan Puglia bölgesindeyiz.  Verimli toprakları İtalya’nın en önemli zeytin merkezini barındırıyor.  Nitekim dünya zeytinyağı üretiminin %12’si bu yörede oluşuyor.

Ama “Xylella fastidiosa” adı verilen bakteri iki yıldan beri bölgeyi kırıp geçiriyor.  Uzmanlar olayın kontrol dışına çıktığını söylüyorlar.  Çaresizler.  Hastalığın kaynağı da bulamıyorlar.  Bu bakterinin eski yıllarda Kaliforniya’yı vurmuş olduğu biliniyor.  Ancak, nasıl oldu da ta oralardan İtalya’nın güneyine ulaştı?  Acaba Amerika kıtasından getirilip Avrupa’ya gizlice, kaçak sokulmuş bir takım bitkiler kanalıyla mı?  Başka bir yorum daha var.  Bundan birkaç yıl önce İtalya’da düzenlenen uluslararası tarım toplantısında bu bakteri söz konusu olmuş, hatta inceleme yapmak niyetiyle Kaliforniya’daki hastalıklı zeytin ağaçlarından örnekler getirtilmiş.  Yani resmi yoldan mı sokuldu hastalık buraya?

Endişe büyük.  Yalnızca Puglia’da değil.  Bütün İtalya’da.  Ne de olsa bu ülke nefis zeytinyağlarıyla tanınıyor.  250 milyon zeytin ağacı var.  İtalyanlar yılda kişi başına 10 litre zeytinyağı tüketiyor.  Ülke içi ve dışı satışlar 2 milyar avro getiriyor.

Not etmek gerekir ki, endişe şimdi İspanya’yı, Yunanistan’ı ve Portekiz’i de sarmış durumda.  İtalya’nın bu belayı def edememesi halinde hastalığın oralara da sıçrayacağından korkuluyor.  Çünkü bu bakteri rüzgârla, kuşlar kanalıyla ağaçtan ağaca çok kolay sıçrayabiliyor.  Unutmamak gerekir ki, geçen yıl kuraklık yüzünden bu ülkeler zeytincilikte büyük sıkıntı çekmiş ve çok önemli miktarda (bazı yerlerde %35’e varan) ürün azalması yaşamışlardı.

İşte bu noktada Avrupa Birliği devreye girme durumunda kaldı.  Puglia’daki dokuz milyon (belki de daha fazla) ağacın köklerinden yok edilmesi yolundaki bir kararın önümüzdeki günlerde AB’nin gündemine oturması bekleniyor.

Tabii Puglia’daki zeytinciler de, halk da böyle bir olasılığa karşı ayağa kalkmış durumda.  Karar çıkarsa ciddi bir direniş tetiklenmiş olacak.  Örneğin Al Bano’yu bilir misiniz?  Ama belki de Felicita!’yı anımsarsınız. 33 yıl önce büyük ün kazanan, günümüze kadar dillerden düşmeyen, Türkiye’yi de sarmış sarmalamış olan şarkıyı. O zamanki karısı Romina Power ile birlikte bu şarkıyı besteleyip ünlendirmiş olan Al Bano Puglia’lı.  Orada geniş alana yayılmış 3.500 zeytin ağacı var.  O yöreli müzisyenleri ve bölge halkını ağaçları kesicilerden korumak için nöbet tutmaya çağırıyor.  İlginç, 30 yıl önce (sanki bugünleri bilmiş gibi) “Zeytin Ağaçlarının Gözyaşları” adlı bir beste yapmıştı.

İyi güzel de, bir soru takılıyor akla.  Kaliforniya’dan İtalya’ya zıplamayı becermiş olan bu bakteri bizim zeytinliklerine de sıçramayı becerir mi acaba?

Atila Alpöge, Ekogazete, 28.3.2015 /  Kaynak:  Philippe Ridet, Le Monde, 24.3.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Tarım içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Dokuz milyon zeytin ağacını kesecekler

 1. Geri bildirim: 9 milyon zeytin ağacı kesecekler | ESNAFTURK.ORG / DÜNYANIN ESNAF SİTESİ

 2. Apelasyon dedi ki:

  İTALYA ZEYTİN SEKTÖRÜNÜN KARA YILI
  Güney İtalya Puglia (Puglia) da 74.000 dönüm alandaki zeytin ağacı böcekler tarafından yayılan ölümcül bakteri tarafından yok edilme tehlikesi ile karşı karşıya.
  Bütün bu gelişmeler özellikle söz konusu bölge başta olmak üzere AB ekonomisini de yakından etkiliyor. Ağaçların kaybının yaklaşık 250milyon € (330.000.000 $) maliyete ulaştığı tahmin ediliyor. Ayrıca dünyanın en önemli zeytin bölgelerinden biri olan bölgenin gelecek yıllardaki zeytin ve zeytinyağı gelirinin de epey aşağılara çekileceği beklenmekte.
  Avrupa’da ilk olarak Ekim 2013 yılında İtalya’nın EPPO Sekreterliği’ne başvurusu ile yoğun bir şekilde duymaya başladığımız “Xylella fastidiosa” 1981 yılından bu yana EPPO A1 Listesine dahil bakteriler arasındadır. Son dönemde yoğun bir şekilde duymaya başlanan bu etmenin en karakteristik etkileri İtalya’nın Lecce Salento yarımadasında ve Puglia bölgesinde gözlemlenmektedir.
  Hastalık özellikle köpük böcekleri olarak bilinen (Philaenus spumarius, Neophilaenus campestris, Euscelis lineolatus) sarı ağaç kurdu (Zeuzera pyrina) ve parazit funguslar (Phaeoacremonium e phaeomoniella spp) aracılığıyla taşınmaktadır.
  Söz konusu Bakteriyel etmen ve ekonomik öneme sahip pek çok bitkide zararlı olabilmektedir! Örneğin: Asmada Pierce hastalığı (Pierce disease) http://apelasyon.com/Yazi/328-italya-zeytin-sektorunun-kara-yili
  Kaynak: Apelasyon E Dergi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s