“Çatılar Yeşil Olacak” yasası

Fransa’da seçim, geçim tartışmalarının ortasında bir yasa, fazla gürültü yaratmadan yürürlüğe giriverdi.  Bundan böyle kentlerin ticari merkezlerinde oluşturulacak yeni yapıların çatıları (kısmen de olsa) ya bitkilerle kaplı olacak, ya da güneş panellerini barındıracak.  Aslında çevreciler “Her yeni yapının çatısı tamamen yemyeşil olsun!” diye bastırmışlardı.  Ama hükumet ona buna taviz vererek orta yolcu bir karar aldı.

Bunda biraz da sekiz ay sonra Paris’te toplanacak olan ve insanlığın geleceği için yaşamsal nitelik taşıdığı söylenen dev iklim zirvesinin etkisi var.  Fransız hükumeti bu toplantıya katılacak olan binlerce davetliyi bazı şeyleri gerçekleştirmiş, başkalarına örnek olmuş bir ev sahibi kimliğiyle karşılamak istiyor.

Aslında bazı Fransa kentlerinde damlar yasa çıkmasını beklemeden yeşillenmeye başlamıştı bile.  Örneğin aşağıda Paris’in haraketli mahallelerinden birinde yeni yapılan bir merkezin damları görülüyor.

Perspective du futur centre commercial Beaugrenelle

Damların çimenler, ağaççıklar, çiçekler, çalılarla yeşillenmesi bazı önemli katkılar getiriyor.  Yalıtım sağlamak gibi…  Yapıdaki birimleri soğutup ısıtacak enerjiyi azaltmak gibi…  Hava kirliliğini emmek gibi…  Kentin gürültüsünden, geriliminden zaman zaman kaçacak bir ortam yaratmak gibi…

PARIS DAM 03

Ya da kuşlara, arılara daha rahat barınabilecekleri, gelişip çoğalabilecekleri bir yer sağlamak gibi…  Örneğin Paris’in ünlü Operasının damı kalabalık bir arı kolonisi barındırıyor, yıllardan beri.

-

Atila Alpöge, Ekogazete, 28.3.2015 /  Kaynak:  Ari Phillips, ThinkProgress, 20.3.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Bu yazı Doğal kaynaklar, Ekoloji Politikası, Kentler içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to “Çatılar Yeşil Olacak” yasası

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.