“Salgıbezi bozan kimyasallardan bana ne!” mi diyorsunuz?

O zaman bunların yarattığı ağır maliyete katlanacaksınız.  “Bilmiyordum” demeden…  Başkalarını suçlamadan…  “Kadermiş” diye boyun eğmeden…  Bebelerde görülen çarpıklıkları kabullenerek…  Büyüklerin yaşadığı ölümcül hastalıkları sineye çekerek…  Yirmiyi aşkın Amerikalı ve Avrupalı bilim insanı bu konudaki bir bilimsel toplantıya bildiri sunmuşlar.  Bunlardan ortaya çıkan mesaj son derecede net:  “Boş ver diyorsanız, bunun insanlığa maliyeti 157 milyar avrodur”.

Bu bildiriler önümüzdeki günlerde saygın bir dergi olan JCEM’de (Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism) yayımlanacak.

Tamam da, “salgıbezi bozmak” da ne demek diye düşüneceksiniz.  Haklısınız.  Anımsatıp özetlemeye çalışalım.  Bundan altı, yedi hafta önce de bu konuya değinmiştik:  “Kimyasallara dur deme zamanı geldi” diye.  Ondan bir hafta önce de “Çocuklarımızın beyni tehlikelere açık” diye bir yazı yer almıştı Ekogazete’de.

Bazı kimyasallar var.  Bunlar yoğun olarak tarım ilaçlarında, kozmetiklerde, şampuanlarda, sabunlarda ve benzeri özbakım malzemelerinde, ter önleyicilerde, plastik maddelerde ve bazı ilaçlarda yer alıyor.  Bunlar yapıları gereği adeta hormon taklidi yapıyorlar, bedenimizin işleyişine müdahale ederek yapay hormon yüklemesi oluşturuyorlar;  bazı doğal işlevler daha iyi çalışsın diye.  Ama bu yapay müdahale doğal hormonları üreten salgıbezlerini zedeliyor.  Salgıbezi bozma nitelikleri bu durumdan kaynaklanıyor.

Sonra gelsin obozite, diyabet, üreme sistemlerinde bozukluklar, kronik rahatsızlıklar, beyinde tahribat, sinir sistemi hastalıkları, göğüs ve prostat kanseri…

Tıp çevreleri hemen hemen herkesin bu zararlı maddeleri taşıdığını söylüyor.  Geçen günkü toplantıda sunulan bildiriler bu kimyasalların sağlık sistemlerinde yüzlerce milyar avroya varan bir mali yük yarattığını ileri sürüyor.

Bu olgunun üzüntü verici tarafı hükümetlerin, hele hele Avrupa Birliği’nin bu konuda devreye girmekten, kısıtlayıcı ve yasaklayıcı önlemler getirmekten kaçınması.  Sorumluluk almaktan uzak durması.  Bu tavırda salgıbezi bozan kimyasalları üreten bazı güçlü endüstri gruplarının büyük para kaynağı dökerek yürüttükleri lobi çalışmaların etkili olduğu gözleniyor.

Atila Alpöge, Ekogazete, 7.3.2015 /  Kaynak: Stéphane Foucart, Le Monde, 7.3.2015 – Başyazı, Le Monde, 7.3.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to “Salgıbezi bozan kimyasallardan bana ne!” mi diyorsunuz?

  1. Susu dedi ki:

    Yazıyı okudum, Salgıbezi bozan kimyasallardan bana ne demiyoruz tamam peki hangi kimyasallar bunlar? Bundan neden bahsedilmiyor?

    • atipoge dedi ki:

      Salgıbezi bozan kimyasalları listelemek! Böyle bir listeyi yapmak adeta olanaksız. Çünkü binlerce farklı bileşim ve alaşım söz konusu. Günlük yaşamda çok kullanılan bazı maddelerin üretimi sırasında bunların verimliliğini, etkisini, hatta görünüşünü arttırmak ve daha fazla ticari kılmak için bazı kimyasal ürünler söz konusu oluyor. Buradaki mesele, katkı maddelerinin cinsi, adı değil, gelişi güzel kullanımı. Ve bu kullanımın sonuçta yarattığı ciddi sağlık sorunlarını düşünerek kimyasal maddelerin kullanımını sınırlamak ve bir düzen sistemine oturtmak. Yazıda gönderme yaptığımız iki eski Ekogazete yazısı bu konuda yeterince açıklayıcı. Biri şu: “Kimyasallara dur deme zamanı geldi”. Öteki de şu: ““Çocuklarımızın beyni tehlikelere açık”.

  2. Geri bildirim: Avrupa Birliği Komisyonu yargılandı ve suçlu bulundu | Dağ Medya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s