Rüzgâra ve güneşe selam

Paris’teki Eiffel Kulesi bakım ve onarım amacıyla elden geçirilmeye başlandı.  Her 20-30 yılda bir yapıldığı gibi.  Bu çalışma sırasında yeni bir olanak kazandı 125 yıllık kule.  Şimdi, Şubat 2015 başından beri, kendi elektriğini kendi üretiyor.  Örneğin birinci ve ikinci katındaki lokantalar, mağazalar, gezi alanları bu enerji kaynağından yararlanıyor.  Dışarıdan elektrik alınması gerekmiyor.  Rüzgâr türbinleri sayesinde.

EIFFEL

İki adet türbin yerleştirilmiş kuleye.  Bunlar durmadan dönüyor ve elektrik üretiyor.  Yılda 10.000 kilovatsaatlik bir enerji.  Pervaneler düşey bir eksen etrafında dönüyor;  bu nedenle rüzgâr ne yönden eserse essin, sistem çalışıyor.  Teknoloji bir Amerikan şirketinden gelme:  Urban Green Energy (UGE).

Yenilikler burada da bitmiyor.  Çünkü…  Kulede yağmur suları toplanıp yeniden kullanılıyor…  En tepeye gene enerji üreten güneş panoları konulmuş…  Kuledeki aydınlatmada LED denilen lambalar kullanılıyor…

Tabii, her yıl Eiffel’e çıkan 7-8 milyon turist bu keyifli ekolojik gelişmelerden haberdar değil.  Onlar üstünde dolaştıkları cam (evet, altı görünen) zeminden Paris’e göz atmakla ve fotoğraf çekmekle yetiniyorlar.

EIFFEL02

“Peki, kulenin yöneticileri niye bu işlere giriştiler?” diyeceksiniz.  Ortada bir zorunluluk yoktu aslında.  Ama Paris’in simgesi olan bu yapıda başka bir simge yaratmak istediler.  2015’in Aralık ayında Paris’te çok önemli bir zirve toplanacak.  İnsanlığın geleceğini belirleyecek olan uluslararası bir toplantı.  Fransa ve Paris Belediyesi bu önemli olaya hazırlanıyor.

Belediye önümüzdeki beş yıl içinde kentin saldığı sera gazlarını %25 oranında azaltmayı planlıyor.  Bunun yanında enerji tüketimi gene %25 azaltılacak.  Daha da ötesi, tüketilecek enerjinin %25’inin tükenmez kaynaklı olması hedefleniyor.  Yani petrol, kömür gibi fosil nitelikli pis ve zararlı enerjiler yerine güneş, rüzgâr gibi doğal kaynaklara dayanan bir enerji düzeni kurmaya çalışıyor belediye.

Atila Alpöge, Ekogazete, 28.2.2015 /  Kaynak:  Ari Phillips, ThinkProgress, 24.2.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Teknoloji, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s