Bisiklet sevgisinin sınırı yok

Doğum gününü yeni kutladı.  Yaşı 93.  İkinci Dünya Savaşı’nın eski askerlerinden biri.  Savaşta bombardıman uçağı kullanmış yıllarca.  Şimdi bisiklet kullanıyor.  Her sabah kalkıyor, tıraş oluyor, duş yapıyor, kahvaltısını atıştırıyor ve saat dokuzda hop! bisikletine atlıyor.  Hava iyiyse üç saat, kötüyse iki saat dolaşıyor.  Geçen yıl toplamda 5.600 kilometre yapmış.  “Bir zamanlar 8.000 yapardım!” diye yakınıyor.

BİSİKLET SEVGİSİ

Adı Norman Ellis Gregory.  İngiltere’de, Suffolk’ta yaşıyor.  Bisikletiyle dolaştığı yollar sakin ve sıkıntısız.  Gittiği yolları, yaptığı mesafeyi not ediyor her gün.  Derdi rekor kırmak değil.  Bisikletin keyfini sürmek istiyor.  Bir de bedenini çalıştırmak.  “İşlemeyen bir vücudun ne hale geldiğini görmek için toplama kamplarına atılmış zavallılara bakmanın anlamı yok.” diyor.

İlk pedal çevirmesi ilkokul yıllarında başlamış.  Eviyle okul arasındaki 15 kilometreyi böyle yapmış her gün.  Lise yıllarında mesafe daha da uzamış.  Sonra da, 17 yaşında iken aklına esmiş, 2.700 kilometrelik bir ülke turu yapıvermiş.  Bu serüvenden eve döndüğü gün savaş patlamış.  Ve doğru hava kuvvetlerine.  Ama bisikleti de birlikte gitmiş hizmete.  Misyon dönüşlerinde gene bisikletine binermiş.  Ama savaşın son yılı onu havada yakalamış.  Alev alan uçağı…  Paraşütle atlayışı…  Ve esirlik.

Savaştan sonrasında da gene bisiklet var tabii.  Ancak geçen yıl binmesi de, inmesi de ciddi bir dert olmaya başlamış.  Günlük gezileri toptan bırakmış.  Ancak doktoru müdahale etmiş, “Sende bir çeşit romatizma var.  Dert etme!  Uzatma!  Al şu tableti her gün.  Bir şeyin kalmaz.” demiş.

O gün bugün yeniden pedal çeviriyor ve kendine ait uzun mesafe rekorunu bir kez daha kırmaya çalışıyor.

Atila Alpöge, Ekogazete, 28.2.2015 /  Kaynak:  Hugh Gladstone, The Guardian, 23.2.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme, Ulaşım içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Bisiklet sevgisinin sınırı yok

  1. Geri bildirim: Bisikletliyiz Biz – BİSİKLET SEVGİSİNİN SINIRI YOK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s