Yılın ağaçları ve öyküleri

Belli bir yaşın üstündeyseniz mutlaka ağaç kültürünüz vardır.  Ağaçlara tırmanmışsınızdır, meyve koparmışsınızdır, düşüp bir yerinizi incitmişsinizdir, dalların arasında saklanmışsınızdır.  Kısacası ağaçlar sevgili oyun arkadaşınız olmuştur, doğanın güzelliğine açılan kapınız olmuştur.  Oysa şimdiki çocuklar için ağaç bilgisayar ekranındaki bir “şey”.  Yitirilmekte olan bu kültürü vurgulamak için her yıl ilginç bir yarışma düzenleniyor:  Avrupa Yılın Ağacı Yarışması.

Beş yıldan beri düzenleniyor bu yarışma.  Avrupa Birliği’nin desteklediği bu girişimin sahibi EPA (Environmental Partnership Association).  20 yıl önce kurulmuş olan EPA Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Slovakya, Polonya ve Çek Cumhuriyet’inden altı kuruluşun elbirliğini, gönül birliğini yansıtıyor ve örgütlü toplum kuruluşlarının çevreci ya da toplumsal çabalarını destekliyor.

Ancak yanlış anlama olmasın.  Bu yarışma en büyük, en yaşlı, en güzel ağacı hedeflemiyor.  Bunların yerine yerleşmeyle bütünleşmiş, insanlarda derin izler bırakmış, mutluluk vermiş, öykülere neden olmuş, simgeleşmiş olmak aranıyor bu yarışmada.  Amaç ağaç kültürünün altını çizmek, ağaçlara sahip çıkma duygusunu vurgulamak.

2015’ten birkaç örnek vermeden önce, gelin yarışmanın nasıl yapıldığına bakalım.

Her yılın sonunda, buna katılan kuruluşlar çeşitli fotoğraflar gönderiyorlar, ağaçların öyküsüyle birlikte.  İlk yıllarda 6 ülkeden kuruluş katılmış.  Ama şimdi sayı 14 ülkeyi bulmuş.  Fotoğraflar yarışmanın internet sitesinde sergileniyor.  Ve oylama başlıyor.  Yüzbinlerce kişi oy kullanıyor ve en beğendikleri ağaca işaret ediyor.

2015 yarışmasında oy verme 28 Şubat’ta bitecek.  (Yani bu yazımızın yayımından tam bir hafta sonra.)  İnternet adresi olan herkes oy kullanabiliyor.  Ama yalnızca bir kez.  Sonuç 5 Mart’ta duyurulacak ve ödül 22 Nisan’da Brüksel’de verilecek.

İşte örnekler:

Bir kestane ağacı.  Belçika.  Esas adı:  Çivi Ağacı.  Çünkü Ortaçağ’da sağlık derdi olanlar ellerinde bir çiviyle gelirler, çiviyi yaralarının, berelerinin, sıkıntılı yerlerinin üstüne sürerlermiş.  Sonra da bunu ağaca çakarlarmış.  ‘Bu ağaç sıkıntımı emer de, beni iyileştirir’ diye.

AĞAÇ-01

Bulgaristan’da bir çınar.  Halk bunu dostu ve koruyucusu biliyor.  Çevresi kasabanın merkezi.  Çocuklar okula giderken bunu selamlıyorlar.  Halk da hemen altında kurulan pazardan alışveriş yapıyor.  Yıllık festival de burada gerçekleşiyor.

AĞAÇ-02

İngiltere’den bir meşe.  800, belki de 1.000 yaşında.  Ağırlığı 23 ton. Çevresi 10 metre.  Efsaneye göre Robin Hood ve adamları gelip gövdesinin içinde saklanırlarmış.  Şimdi koruma altında.  Bazı dallarını çelik direkler destekliyor.  Her yıl binlerce kişi bu meşeyi ziyarete geliyor.

AĞAÇ-04 Bir meşe daha.  Estonya’dan.  60 yıl önce arka taraflarında bir spor alanı varmış.  Daha sonra burayı genişletmişler, stadyum yapmışlar ve meşe tam ortada kalmış.  Halkın anlattığına göre iki Rus traktörü gelmiş ve ağacı devirmek istemiş.  Ağaç direnmiş ve çaresiz kalan Ruslar çekip gitmişler.  Şimdi top oynayan gençler oyunlarını ağaca göre ayarlamasını biliyorlar.

AĞAÇ-05

Fransa’da bir kestane ağacı.  1.000 yıllık.  Halk arasındaki adı ‘ekmek ağacı’.  Çünkü çok eski yıllarda, halk açlık çekerken bunun meyvelerinden beslenmiş.  Birilerine göre bu sihirli bir ağaç;  hem bitki, hem de insan.

AĞAÇ-06

İtalya’dan bir şampiyon.  Zeytin ağacı. 2.000 yıllık olduğu söyleniyor.  Bu güçlü ağacın çevredeki zeytinliklerin ağababası olduğu düşünülüyor.  Altında köklerinin arasına inen ve adeta mağara oluşturan bir boşluk var.

AĞAÇ-07

İngiltere’de dağ tepesinde bir çam.  Yukarılardan aşağıdaki kasabayı gözlüyor, kolluyor.  200 yıllık.  Halk bunu sık sık ziyaret ediyor.  Örneğin evlenme teklifleri bunun altında yapılıyor.  Bir yıl önce çok şiddetli bir kasırga perişan etmiş bu çamı;  adeta kökünden sökmüş.  Halk telaşlanmış, 30 ton toprak getirip dökmüş.  Kökler gene toprak altında kalsın da yaşamı devam etsin diye.

AĞAÇ-10

Macaristan’dayız, ama 250 yıllık bu çınar ta Fransa’dan, Versailles’dan getirilmiş.  Halk konuşsa, ne öyküler anlatırdı diyor.  Gerçekten de büyük aşkları görmüş, kavgaları izlemiş, romanlara konu olmuş.

AĞAÇ-11

İşte böyle.  Kimileri durmadan, canavar gibi ağaç keser.  Kimileri de onları kucaklar ve yüceltir.

Atila Alpöge, Ekogazete, 21.2.2015 /  Kaynak: The Guardian, 2.2.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Genel Konular içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Yılın ağaçları ve öyküleri

  1. Biltekltd dedi ki:

    selamlıyorum seni nadir güzel insan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s