“Dikkatsizlik” iklim kapışmalarında sahneye çıktı

İklim değişimi tartışmalarında (birilerinin büyük paralarla desteklediği) bazı kuruluşlar hep gürültü koparır:  “Böyle bir şey yok!  İnsan yapısı değil!”  Unutturmaya, kamuoyunu şaşırtmaya çalışırlar.  Özellikle Amerika’da.  Bu senaryonun eğlenceli bir sahnesini Amerika Temsilciler Meclisi Başkanı oynadı geçen gün;  Obama’nın bir konuşmasındaki iklimle ilgili görüşlere sansür koydu, yok etti.  Sonra da bunu “Aman, dikkatsizlik yapmışız!” diye tanımladı.

Usuldendir, Amerikan başkanları her yıl Ocak ayında Senato ile Temsilciler meclisinin ortak toplantısında önemli ve kapsamlı bir konuşma yaparlar.  Politik ağırlığı olan, ülkenin uygulayacağı politikaların ana çizgilerini belirleyen, adeta tarihe geçen bir konuşmadır bu.  “State of the Union” diye adlandırılır.

images7JTTRZDO

Bu yıl, adet üzere, Obama gene konuştu bu özel toplantıda.  Ertesi gün de, Temsilciler Meclisi Başkanı John Bœhner başkanlık bloğunda bu konuşmayı (olduğu gibi !) yayımladı ve kendi görüşlerini döktürdü. (Hemen not edelim, Temsilciler Meclisi başkanı Obama’ya karşı olan Cumhuriyetçi Parti’den.)

Bloğa göz atanlar hayret içinde kaldılar. Obama’nın iklim değişimi ve ekoloji konularındaki bazı sözleri makaslanmış, silinmiş, yok edilmişti. Tabii affedilemez bir skandal patladı. Meclis Başkanı’nın sözcüsü açıklama yapma zorunda kaldı. Önce “Bu YouTupe’un işidir”den kaptırdı; ama bu açıklama tutmayınca “Kusura bakmayın. Bir dikkatsizlik yapmışız.” dedi.

Başkanın sansüre uğrayan sözleri özetle şöyleydi:  “Birileri bu konuda ‘yeterli bilgimiz yok’ deyip inkâr etme yolunu seçiyor.  Oysa en seçkin bilim insanları eylemlerimizin iklimi değişime neden olduğunu ısrarla söylüyorlar.  Gereken önlemleri en kısa zamanda almazsak, denizler yükselecek, aşırı ve sürekli sıcaklıklar görülecek, tehlikeli kuraklıklar ve su baskınları yaşanacak, dünyada milyonlarca insan açlık içine girecek, önemli göçler başlayacak ve çatışmalar patlayacak, diyorlar.”

Cumhuriyetçi Parti’nin sözcüleri böyle düşünmüyor.  “İklim hep değişti…  Bir gitti, bir geldi… Bütün bunlar İncil’de bile yazıyor.  Bunun insanla, insanın etkinlikleriyle bir ilgisi yok.”  Böyle olunca da gelsin sansür!  Demek ki, ileri demokrasilerde, ekoloji söz konusu olunca, bir Meclis Başkanı, Cumhurbaşkanının sözlerine sansür koyabiliyor.

Atila Alpöge, Ekogazete, 7.2.2015 /  Kaynak:  Stéphane Foucart, Le Monde, 24.1.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s