Mafyalar kol sıvamış, ekoloji işlerine girmişler

Mafya sözcüğünün vaktiyle İtalya’ya bulaşmış olan Araplardan geldiği söyleniyor.  Olabilir.  Ama böylesi işlere el atanlar o eski dönemleri çoktan aştı.  Filmlerdeki gangster öyküleri çoktan eskidi.  Şimdilerde çevre konuları da gündemde artık.  İstismar edilecek, vurdu kaçtı yapılacak ne varsa bunların göbeğinde bir mafya beliriyor hemen.  Ormandı, ağaçtı, hayvandı, her şeye al atan bir mafya var artık.

Eskiden mafyacı efendiler uyuşturucuydu, silahtı gibi işlere el atmışlardı.  O zamanlar bunlarda iyi para vardı.  Ama artık, getirisi çok daha fazla olan yeni ufuklar söz konusu, onlar için.   Bunlardan biri de doğanın kendi.  Hayvanları, bitkileriyle.

GERGEDAN

Haydi, bu oluşuma bir örnek verelim.  Geçtiğimiz günlerde Güney Afrika yönetiminden bir açıklama geldi:  2014’te, orada 1215 gergedan öldürülmüş.  Günde 3 adet olmak üzere.  Gülüp geçmeyin.  Geçtiğimiz yıl gergedan boynuzundan elde edilen tozun (pudranın) kilosu 70 bin dolara müşteri bulmuş New York’ta.  Şimdilerde kokain ticareti yapıyorsanız, kazancınız bunun yalnızca üçte birinde kalıyor.

Başka bir örnek:  Fildişinin kilosu 5 yıl önce 750 dolardı.  Günümüzde bunun değeri 3 misline vardı.  Bir bakıma, eroin satmaktan daha karlı.  Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın geçenlerde aktardığı bir olguyu da örnek olarak gösterelim:  Son 3 yılda, yasak olduğu halde, 100.000 fil öldürülmüş Afrika’da.  Öte yandan, dünya çapındaki gizli, saklı, yasa dışı ahşap ticaretinin bugün 50 milyar dolar dolaylarında olduğu söyleniyor.

Uzmanlar hayvanlara ve bitkilere dönük yasa dışı saldırıların uyuşturucu ticaretinden daha verimli bir hale geldiğini vurguluyorlar.

Öte yandan, doğanın kendi düzenine ve iç dengesine karşı yapılan canavarca saldırıları ve tahribatı uluslararası suç konumuna getirmeye çalışan “ekosit” kavramı taraftarları bu tür girişimlerin de aynı çerçeve içinde görülmesini istiyorlar.

Atila Alpöge, Ekogazete, 31.1.2015 /  Kaynak:  Marie-Béatrice Baudet, Serge Michel, Le Monde, 25.1.2014.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

 

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Genel Konular içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s