Fren yapmanın tehlikesi

Frenlere basıp zınk diye durmanın iyi bir şey olduğundan kuşku yok.  Yaya da olsak, araçta da olsak bu düzenek sayesinde tatsız kazalardan, hatta ölümden kurtuluyoruz.  Ancak bazı yeni araştırmalar “fren yapma“ olanağına başka bir bakış açısı getirmede.  Kentlerde yaşadığımız hava kirliliğinde taşıtların saldığı gazların büyük katkısı var, diye bilirdik.  Araştırmacılar buna fren yapmayı da ekliyorlar.

FRENLER 01

Trafik kaynaklı hava kirliliğini fosil yakıtlı motorların saldığı küçük parçacıklar yaratıyor.  Bu yüzden birçok ülkede hem motor tasarımında önemli iyileştirmeler yapılıyor, hem de eski araçlar trafikten çekiliyor.  Örneğin, Paris Belediyesi (kirletme oranı çok yüksek olan) dizel motorlu araçların kente girişini yasaklamaya hazırlanıyor.

Bu arada saygın bir Fransız kurumu konuya yeni bir boyut getirdi.  Yürütmüş oldukları ciddi araştırmaya göre, fren yapıldığı zaman hem aşınan frenler nedeniyle, hem de yol yüzeyinin parçalanması sonunda havaya (giderek kanseri tetikleyen) küçük parçacıklar salınıyor.  Bu çalışmaya göre araç kaynaklı hava kirliliğinin %41’ini bu oluşum yaratıyor.

Şaşırtıcı gelecek ama, bu çalışmaya göre yeraltındaki metro istasyonlarında durmak için fren yapan trenler bile sürtünme nedeniyle önemli miktarda kirliliğe neden oluyor.  Ya da hava alanına inen uçaklar…

FRENLER 02 Almanya’da Berlin Teknik Üniversitesi’nin bir çalışması da aynı bulguyu vurguluyor.  Lyon’daki bir bilim akademisi, frenleme nedeniyle Fransa’da her yıl 20.000 ton küçük parçacığın ortalığa salındığını ileri sürüyor.

Bir örnek daha verelim.  2015 Eylül’ünde Avrupa’da devreye girecek bir düzenlemeye göre yeni otomobillerin kilometre başına en fazla 5 miligram küçük parçacık salımı yapması isteniyor.  Oysa şimdi sokaklarda hâlâ dolaşan birçok aracın yalnızca frenlemeyle 30 miligram saldığı biliniyor.

Amerika’da bazı eyaletler frenleme – kirlenme olgusunda kısıtlama yapmaya başladı.  Avrupa Birliği de konuyu gündeme aldı.

Atila Alpöge, Ekogazete, 24.1.2015 /  Kaynak:  Laetitia Van Eeckhout, Le Monde, 20.1.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Genel Konular, Kentler, Teknoloji içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s