Çin, çevre düşmanlarıyla savaşanlara kolaylık sağlıyor

Çin’in en yüksek yargı otoritesi olan Yüksek Mahkeme aldığı bir kararla önemli bir adım attı.  Bundan böyle, örgütlü toplum kuruluşları, çevre koruma yasalarını sorumsuzca çiğneyen kişi, kurum ve şirketleri kolaylıkla yargının karşısına götürebilecekler.  Bu kuruluşları yetkili kılan bir statü oluşturuldu ve onların mahkeme masraflarını çok aza indiren önlemler getirildi.  Karar örnek bir girişim olarak tanımlanıyor.

Gerçekten de bunun tam zamanıydı.  Çünkü hızlı bir kalkınma çabası içine girmiş olan ve dünya ekonomisinde liderliğe oynayan Çin “yaptım-oldu”, “vurdum-kaçtım” anlayışıyla doğal kaynaklara saldıran, kişisel çıkarlar için her şeyi tahrip edip kısa zamanda zenginleşen grupların oyun alanı haline dönüşmüştü.  Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi şirketler pis sularını ortalığa saçmakta sakınca görmüyorlardı.

Industrial Waste Water Discharge in the Yellow River in China

Ve örneğin yoğun ve sürekli bir hava kirliliği kentleri yaşanmaz kılmıştı.  Öyle ki, Pekin’de yılın 45 günü nefes almak olanaksız hale gelmişti.  Durum halk arasında büyük tepki yaratıyordu.  Ülke yönetimi de bu gelişmeden son derecede rahatsızdı.

Çin’de, çevreci çalışmaları resmen tanınmış 700 kadar örgütlü toplum kuruluşu var.  Ancak, bunların içinde uluslararası bağlantıları olanlar “yabancılar kontrol ediyor, bu yolla ekonomimizi sabote ediyorlar” iddiasıyla baskı altındalar.  Yeni gelişmenin onları da rahatlatacağı tahmin ediliyor.

Çin’in ekolojiyi ciddi bir konu olarak görmeye başlaması çoğu kişiyi sevindiriyor.  Nitekim geçtiğimiz aylarda ABD ile bu alanda önemli bir anlaşma yaptı Çin.  Girişimler burada kalmadı.  Geçenlerde başbakan çevre kirliliğine karşı savaş ilan edeceklerini duyurdu.  Önlemler peşi peşine geliyor.  Örneğin devlet personelinin terfilerinde bundan böyle çevre koruma yolundaki kişisel çabalar da dikkate alınacak.  Oysa eskiden ekonomiyi canlandırıcı çalışmalar bir kıstas olarak kullanılıyordu.

Çin’deki bu yeni çizgi adalet sistemine de yansıdı.  Yeni kapanan bir davada 25.000 ton tutan kimyasal atıklarını bir yıl içinde çevredeki ırmaklara gelişi güzel boşaltmış olan 6 fabrika toplam olarak 22 milyon avro ceza ödemeye mahkûm edildi.

ÇİN ÇEVRE Belki bu yeni çizgide bir hayli geç kalmış Çin.  Çünkü resmi açıklamalara göre yeraltı sularının %60’ı içilemeyecek durumda.  Tarım topraklarının üçte ikisi de çok kirli.

Atila Alpöge, Ekogazete, 17.1.2015 /  Kaynaklar: AFP, The Guardian, 7.1.2015 – Harold Thibault, Le Monde, 8.1.2015 – Jonathan Kaiman, The Guardian, 23.4.2014.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Bu yazı Atıklar, Ekoloji Politikası içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s