Sera gazı salımı ve 500 büyük şirket

Bilim dünyası “Sera gazı salımını mutlaka kısmalıyız!” diyor.  Niye?  Çünkü bu gazlar atmosferde aşırı ısınma yaratıyor, dünyanın dengesini bozuyor.  Isınma belli bir sınırı aşarsa insanlık büyük bir felaketin içine düşecek.  Ama bizler de, içinde olduğumuz ekonomik yapı da durmadan sera gazı üretiyor.  Her yıl daha fazla.  Özellikle büyük şirketler.  Acaba salımda kısıntı yapmayı becerebilecek miyiz?

İki önemli danışma şirketi (Thomson Reuters ve BSD Consulting) birlikte bir araştırma yürütmüşler ve dünyanın en büyük 500 şirketinin sera gazı salımlarını incelemişler, azalma var mı diye bakmışlar.  Saptadıkları durum hiç de parlak değil.  (Yayımladıkları rapora şu adresten ulaşabilirsiniz.)

SERA GAZLARI

Şirketlerin kendi verilerinden 2010’daki ve 2013’teki salım rakamlarını derlemişler.  Şirketlerin (hepsi bir arada) toplam salımı 4 yılda %3,1 artmış.  Oysa Birleşmiş Milletler’le bilim dünyasının, ileri yıllarda arzu edilen güvenli sınırına ulaşmak maksadıyla tanımladığı azaltma hedefi gene aynı süre için %4,1.  Başka bir deyişle, 500 büyük şirketin %7,2’lik bir fazlalığı gelişmiş.

Bu şirketler dünyadaki gayrisafi yurt içi hasılanın %28’ini temsil ediyor.  Ürettikleri sera gazı da toplamın %13,8’i.  Yani ekonomide büyük ağırlıkları var.  Bilim dünyası herkesten sera gazı azaltmasını isterken böyle önemli bir yapının tam tersi bir konumda olması endişe verici.  Özellikle bazı firma salımlarının %200 artmış olduğu gözleniyor.

Ancak büyük şirket olmak ille de giderek artan salım yapmak anlamına gelmiyor.  Bu 500 şirket arasında azaltmayı başarmışlar da var.  Örneğin Amerika’daki iki enerji firması (Valero ve Dominion) %40 dolaylarında bir azaltma gerçekleştirebilmişler.  Bu arada %20’lik azaltma gerçekleştiren çok sayıda firma da var.  Bunlar bilinçli davranıyor, çevre korumaya özeniyor ve önlemler alıyor.

Sözünü ettiğimiz araştırmayı yürütenler, kişilerden kurumlara, kamu kurumlarından şirketlere çok değişik kesimlerin müşterisi oldukları bu firmalar üzerinde baskı kurup onları daha ekoloji bilinçli olmaya davet edebileceklerini belirtiyorlar.  Nitekim yakın zamanlarda bazı firmaların böylesi endişeler taşımaya başladığı da görülüyor.

Atila Alpöge, Ekogazete, 10.1.2015 /  Kaynak:  Reuters, The Guardian, 23.12.2014.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s