Doktorlar ve ilaçlar

Bu satırları doktor dostlardan özür dileyerek yazıyoruz.  Bilgilerine, görgülerine, ciddiyetlerine ve etik düşüncelerine gözü kapalı güvendiğimiz ve kendimizi teslim ettiğimiz bu değerli sağlık uzmanlarına toz kondurmak çok yakışıksız olurdu.  Ama…  İşte her alanda bazı çürümeler oluyor.  Bu yazı, yabancı basına düşen ve bir ilaç firmasıyla bazı doktorlar arasında oluşmuş “al gülüm ver gülüm” ilişkisi üzerine.

Gazete haberine göre, çok ünlü bir ilaç firması bazı doktorlara piyasaya yeni sürdüğü bir ilacı (satış memuru gibi) duyurup promosyon yapmaları için yüklü ödemeler yapmış.  Söz konusu olan bir Fransız firması.  Ama olayın ortaya çıktığı yer Amerika.  Anlaşılan orada federal hükümet ülkede etkinliği olan bütün ilaç fabrikalarının yapmış olduğu her türlü ödemenin yıllık dökümünü istiyor ve bu belgeleri kontrol ediyor.  Daha da ötesi, bu belgeleri internette kamuoyuna açmaya başlamış.  2013 yılındaki ödemeleri sergileyen bu veri dosyası 13 Ekim’de açıklanmış.

Konuyu takip edip bu bilgiyi kamuoyuna sunan federal idarenin adı “Centers for Medicare & Medicaid Services”.  Bir bakıma Amerika’nın sosyal sigorta kurumu.  Adı geçen açıklama ise “Open Payments” adı altında yapılmış.

Haydi, firmanın adını verelim:  Sanofi.  İlaç da Landus.  Bu, şeker hastalığına karşı kullanılan bir insülin.

Yapılmış ödemelere bir örnek verelim.  ABD’nin küçük bir kentinde çalışan bir doktor firmadan 2013’te 112.520,00 dolar almış.  Bunun bir bölümü başka yerlerdeki mesleki toplantılara katılıp konuşma yapması için harcanmış.

Başka örneklerde de görüldüğü gibi, bazı doktorlar toplantılarda bu ilacın yararlı olduğunu sergileyen konuşmalar yaptıklarında (konuşma başına) 1.000 ile 3.000 dolar para almışlar.  İlaçla ilgili orada burada danışmanlık yapan doktorlar da var.  Bunların hizmetinin karşılığı her danışma başına 15.000 dolara kadar varıyor.  İşin ilginci, bu keyifli ödemelere kavuşan doktorlardan biri gene FDA’nın danışma kurulunda.  FDA (“Food and Drug Administration”), yani Sağlık Bakanlığı’nın gıda, ilaç, medikal ürünler vb. konusunda kullanma izni veren idaresi.

Veri dosyası Sanofi’nin 2013’te doktorlara bu tür hizmetler için toplam olarak 22 milyon dolar dağıttığını gösteriyor.  Bu tür “aldım-verdim” dolaplarının arka planında pazar kavgası var.  Şeker hastalarının çok iyi bildiği Levemir’e rakip olan Landus pazarını genişletmeye çalışıyor.  Bu çaba içinde Sanofi ile parasal ilişkisi olan doktorların bu çizgide ciddi görünümlü raporlar verdikleri de biliniyor.  Firmanın eski mensuplarından biri 3 Ekim’de federal hükümete başvurdu ve firmanın doktorlara, eczanelere ve hastanelere 34 milyon dolar rüşvet dağıttığı yolunda ihbarda bulundu.

Gazeteciler daha fazla bilgi edinmek maksadıyla, firmayla ve adı geçen doktorlarla temas kurmaya çalıştılar, ama başarılı olamadılar.  Yalnızca bir doktor konuşma cesaretini gösterdi:  “Ben iyi bir konuşmacıyım.  Bu yüzden beni davet ediyorlar.  Ben de karşılığını alıyorum.  Cep harçlığı işte!”

Gözlemciler bu tür uygulamaların zaman zaman başka firmalarda da gözlendiğini söylüyorlar.

Atila Alpöge, Ekogazete, 3.1.2015 /  Kaynak: Chloé Hecketsweiler, Le Monde, 23.12.2014.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Doktorlar ve ilaçlar

  1. umur gürsoy dedi ki:

    Sevgili Atila Bey, Türkiye’de bu durum farklı tecelli ediyor ama bir değil epey ilaç firması ya da ilaç deposu şirketi diyelim hekimlerimizin bazıları ile böyle ilişkiler içinde. Biliyorsunuz bizde yasalar ve demokratik olmayan uygulamaların bir sonucu da böyle uygulamaların açığa çıkmaması. Benim 35 yıllık hekimlik ömrüm süresince en az iki paralı hekim (kaymakam ile iyi görüştükleri, arkadaşlık ilişkisi içinde oldukları için), diğer üyelerin disiplin amiri olan kaymakamın (il de valilerin) başkanı olduğu ilçe yönetim kurulunca “meni muhakeme” kararı verilerek mahkeme edilemedi ve sadece kınama vb. disiplin cezaları ile iş örtüldü. Bunlardan birisi ilçedeki bütün SSK emeklilerine gözlük reçetesi yazmış; bir diğeri de Osmaniye’de iş yeri hekimi olduğu bir kamu kuruluşu personeline, kuruluşun Adana’daki personellerine yazılandan daha fazla çok yüksek fiatlı ilaçları yazarak muhtemelen eczanelerden komisyon almış. Aynı dönemde aynı yönetici ise beni çevre sorunları ile ilgili bir gazeteye yazı yazdım diye üç ay açığa alıp neredeyse vatan haini ilan etmişti.
    Bazı hekimleri de uzak doğu ülkelerine vb. haftalık turistik gezilerini vb. şirketler tarafından götürülüyormuş. Nasıl kılıfına uydurulduğunu bilmiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s