Şişmanız… Şişmansınız… Şişmanlar… Ve başımız belada.

Bilim çevrelerinin üzerinde bir hayli durduğu güncel bir konu var:  Şişmanlık!  Böyle olmanın yaşamdan sekiz yılı silip attığını söylüyorlar.  Öte yandan da sağlıklı, dertsiz ve huzurlu geçebilecek on dokuz yılı yitirdiğimizi ekliyorlar.  Dünya Sağlık Örgütü de 1980’den bugüne, yalnızca şişmanlık nedeniyle ortaya çıkan ölüm sayısının ikiye katlandığını belirtiyor.  Acaba bu belayı yeterince ciddiye almıyor muyuz?

ŞİŞMANLIK

Yeni bir rapor konunun küresel bir sorun olduğuna işaret ediyor ve dünya nüfusunun %30’unun normalin üstünde şişman olduğunu vurguluyor.  (Bu araştırmayı McKinsey Global Institute yürütmüş.)

Rapor şişmanlığın “vücut kitle göstergesi” ile ölçüldüğünü anımsatıyor.  Bu göstergeyi hesaplamak için kişinin kilosunu (metre cinsinden) boyunun karesine bölmek gerekiyor.  Gösterge 18,5 ile 24,9 arasında yer alıyorsa kişi sağlıklı demektir.  25,0-29,9 arası aşırı kiloluluğa işaret ediyor.  30’un üstünde ise şişmanlık başlıyor.  35 geçilince de aşırı şişman kategorisine giriliyor.

Rapor dünyadaki şişmanların sayısının, kötü beslenip açlık çekenlerin sayısından iki buçuk misli daha fazla olduğunu belirtiyor.  Bu durumun yarattığı ölüm ve hastalıkların dünya çapındaki yıllık faturası 2 trilyon doları aşıyormuş.  Başka bir deyişle, sigara içmenin, savaşların ve terörizmin bir arada yarattıkları kayıp kadar.  Bugünkü eğilimler devam ederse 2030’da dünya nüfusunun yarısının şişman sınıfına gireceği hesaplanıyormuş.

Rapor şişmanlığın tek boyutlu bir sorun olmadığını belirtiyor.  “Yürüyüş yap…  Hap al…  Şunu yeme, bunu ye…” gibi basit önlemlerin gerçek ve kalıcı sonuç vermediğini vurguluyor.  Konu sistem düşüncesiyle ele alınmalı, çok değişik etkenler bir arada incelenmeli, bunların bütünlüğünün yarattığı ortama çok yönlü müdahale edilmelidir.  Rapor diğerlerinin arasında şu noktalara da dikkat çekiyor:

  • Şişmanlıkla mücadelede eğitimin ve kişisel bilincin elbette önemli yeri var. Ancak bunlar yeterli değil.
  • Yaşam çevresi koşullarında ve toplumsal işleyişte de değişim gerekiyor. Bir iki örnek olarak, sunulan yemeklerin porsiyonunda azaltmalar, pazarlama yöntemlerinde değişiklikler, kentsel yapıyı farklı kılarak yürümeyi cesaretlendiren önlemler verilebilir.
  • Bir, iki kurumun tek başına müdahalesi sonuç veremez. Bu bakımdan hükümetlerin, satıcıların, beslenme endüstrisinin, lokantaların, işverenlerin, basının, eğitimcilerin, sağlık sektörünün işbirliği ve elbirliği gerekir.

Nitekim bugünlerde bu çizgideki bazı girişimlerin ortaya çıktığı görülüyor.  Değişik alanlardan gelen doktorlar, psikologlar, eğitimciler, beslenme uzmanları, psikiyatrlar, sosyologlar hatta felsefeciler şişmanlığı ele alan çalışma grupları oluşturuyorlar.

Yeni yayımlanan ve “Canadian Institutes of Health Research” tarafından desteklenmiş olan başka bir araştırma ise şişmanlık ile kalp hastalıkları ve diyabet arasındaki ilişkiye eğiliyor.  (Lancet dergisinin 5 Aralık sayısı.)  Çalışmanın yaptığı saptamalar şöyle:

  • Yaşı 20-40 arasında olan erkekler şişmanlık nedeniyle yaşamlarının 5,9 yılını yitiriyorlar.
  • 60 yaşından sonra şişman olan erkeklerde bu kayıp yalnızca 0,8 yıl.
  • Aşırı şişman olanlarda ise bu kayıplar artıyor. 20-40 grubunda 8,4 yıl. 60 üstünde ise 0,9 yıl.
  • Aşırı şişman kadınlarda da durum aşağı yukarı aynı. 20-40 grubunda 6,1 yıl. 60 üstünde 0,9 yıl.

Atila Alpöge, Ekogazete, 27.12.2014/  Kaynaklar:  Le Monde, 16.11.2014 – Le Monde, 8.12.2014.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s