Bir kuş öyküsü

Çevre sorunlarına ilgi duyuyorsanız, ekoloji konularına eğiliyorsanız kendinizi kolayca kaygı yaratıcı, üzüntü verici bir ortamın içinde buluyorsunuz.  Çıkar oyunlarıyla, döndürülen dolaplarla, cahilliklerle karşılaşıyorsunuz.  Oysa bu karanlıkları pırıl pırıl aydınlatan güzel, iç açıcı olgular ve olaylar da var.  İşte bir örnek:  bir kuşun öyküsü.  2015’in eşiğindeyiz.  Bu öyküyü bir yılbaşı armağanı olarak sunalım sizlere.  Yeni yılınızı kutlarız.

Kuşumuzun adı “Wisdom” (Türkçesiyle “Bilgelik”.)  Bir albatros.  Yaşadığı yer Pasifik Okyanusu’nun tam ortasındaki Midway Atolü (Mercanadası).

WİSDOM01

Önce albatrosların bazı özelliklerinden söz edelim, kısaca.  Kanatları siyah ya da gri oluyor, ama gövdeleri bembeyaz.  4 metreye ulaşabilen çok güçlü kanatları var.  Öyle ki, kanat çırpmadan uzun süre havada kalabiliyorlar.  Haftalarca açık denizlerde dolaşıp avlanıyorlar.  Hatta suda uyuyabiliyorlar.  Tek eşli bir yaşamları var.  Eşler hem birbirilerine çok bağlı, hem de bu sevgiyi açıkça sergiliyorlar.

??????????????????????

Dişi albatros yılda bir kez yumurtluyor.  Eşler nöbetleşe kuluçkaya yatıyor.  Biri yumurtanın üstündeyken öteki avlanmaya çıkıyor.

Gelelim Wisdom’a.  Nedir özelliği?  Yeryüzünün bilinen en yaşlı kuşu.  Bugünlerde 63 yaşında.  Ve gene yumurtlamak üzere.  Wisdom 1956’da etiketlenmiş ve kayda geçmiş.  Tahminen 5-6 yaşında iken.  Şimdiye kadar 35 dolayında yavru yapmış, beslemiş, yetiştirmiş.  İşte resimde yavrularından biriyle ilgileniyor.

WİSDOM03

Wisdom’un yaşadığı ada Amerika’nın Balık ve Doğal Yaşam Servisi’nin yönettiği bir yer.  Burası bir koruma alanı.  Uzmanlar Wisdom’un yaşıyor olmasıyla, gösterdiği dirençle büyük bir umut kaynağı olduğunu söylüyor.  Çünkü özellikle okyanus kuşları denizin ortasında yüzen dev plastik adaları ya da balıkçıların umursamaz girişimleri nedeniyle büyük tehlikelerle karşı karşıya.  Wisdom (benzerleri telef olurken) bunları atlatmasını çok iyi biliyor ve yaşama bütün gücüyle sarılıyor.  Ve hâlâ yumurtluyor.  Uzmanlar onun davranışlarını gözlemenin hayli öğretici olduğunu söylüyorlar.  Bu yüzden Wisdom dünya çapında bir sembol haline geldi.  Getirdiği bilgelikle.  Ne de olsa bu, adında var.

Buraya tıklarsanız onun değişik resimlerine bakabilirsiniz.  Ya da şuradan Balık ve Doğal Yaşam Servisi’nin onunla ilgili sayfasına ulaşabilirsiniz.

Atila Alpöge, Ekogazete, 27.12.2014 /  Kaynak: Alicia Graef, Care2, 20.12.2014.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Doğal kaynaklar, Genel Konular içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Bir kuş öyküsü

  1. sevinokyay dedi ki:

    Yaşa Atilacığım! Wisdom’u çok güzel sunmuşsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s