Alışverişten dönüyorsunuz, elinizdeki plastik torbayla

Bu durum bazı kişilerde suçluluk duygusu yaratmaya başladı artık.  “Keşke bir file alsaydım, ya da bunları kesekâğıdına koysaydım” diyenler var.  Çünkü plastik rezaleti onları hudutsuz rahatsız ediyor.  Altı ülkenin katıldığı ve yeni yayımlanan bilimsel bir araştırmaya göre şu anda dünyamızın denizlerinde 269 bin ton plastik yüzüyor.  Ve bunlar yıllar boyu yüzmeye devam edecekler.  Döne dolana.

Yüzmekle yetindiklerini sanmayın.  Kuşlar gibi ağaçlara da konuyorlar.

Plastic bags in a tree

Sözünü ettiğimiz araştırmaya ABD’nin, Yeni Zelanda’nın, Şili’nin, Fransa’nın, Güney Afrika’nın ve Avustralya’nın bilginleri katkıda bulunmuş.  Raporları “Plos One” dergisinde 10 Aralık’ta yayımlanmış.

[Geçtiğimiz yıllarda Ekogazete bu konuya bir hayli yer vermişti.  Gazetenin sağ üst köşesindeki kutudan “plastik” diye arama yaparsanız sayısız yazıyla karşılaşacaksınız.]

Araştırma, sorunun bütün denizlerde görüldüğünü vurguluyor.  Bu arada Akdeniz kıyılarını da ciddi olarak etkilediğini söylüyor.

Yalnızca torba değil.  Plastikten yapılma (şişe, örtü, bidon gibi) her şey.  Bunlar oldukları yerde dönüp durmuyorlar.  Bir de yük treni gibi mikropları, virüsleri, bakterileri uzak kıyılara taşıyorlar.  Üstelik bu ulaşımı kontrol etme olanağı yok.  Yani bir yerdeki sıkıntının nerede, hangi başka bir yerde patlayacağı bilinemiyor.

Araştırmanın vurguladığı olgu daha çok denizlerin yüzeyiyle ilgili.  Ancak kirlenme derinliklere de iniyor tabii.  Dolayısıyla deniz yaratıklarını etkiliyor;  onların sindirim sistemlerine giriyor.  Daha sonra da bizlere bulaşıyor.

Avrupa Birliği bu tatsız konuda devreye girmekte gecikmedi, bütün üye ülke yönetimlerinin de katıldığı bir kararla plastik torba kullanımını bir düzene bağladı.  2010’da ortalama olarak kişi başına yılda 178 adet plastik torba kullanılmıştı.  AB ilk adımda bunu 90 torbaya düşürecek ve on yıl içinde 40 torba hedefine ulaşacak.  Bu maksatla mağazalarda plastik torba isteyenlerden önemli bir ücret alınacak.

Küçük bir not.  Araştırmalar gösteriyor ki, Polonyalılar yılda kişi başına 466 plastik torba kullanıyor.  Danimarkalılar ise yalnızca 4.

Atila Alpöge, Ekogazete, 13.12.2014 /  Kaynak:  Pierre Le Hir, Le Monde, 12.12.2014 – Le Figaro, 22.11.2014 – Arthur Neslen, The Guardian, 20.11.2014  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Atıklar, Denizler - Irmaklar, Genel Konular içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.