Tükenmez kaynaklı enerji şampiyonu: İskoçya

Hani bazı ülkeler “Nükleer enerjiydi, kömür santrallarıydı” diye tutturuyor ya!  İskoçya bu iddialara gülüp geçiyor artık.  Çünkü bu yılın ilk altı ayındaki enerji üretimini yansıtan resmi belgeler tükenmez kaynaklı temiz enerjilerin (yani rüzgârlı, barajlı, güneşli, vb. üretimin) ilk kez ötekilerin üstüne çıktığını, birinciliği kaptığını sergilemiş.    Sorumlular bu gelişmenin devam edeceğini, aradaki farkın giderek artacağını söylüyorlar.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi İskoçya’da rüzgâr önemli bir kaynak.

İSKOÇYA'DA ENERJİ

Yılın ilk 6 ayındaki üretim şöyle:  (“Teravat” trilyon kilovat anlamına geliyor)

  • Tükenmez kaynaklı enerji: 10,3 Teravat-saat
  • Nükleer kaynaklı enerji: 7,8 Teravat-saat
  • Kömür kaynaklı enerji: 5,6 Teravat-saat
  • Gaz kaynaklı enerji: 1,4 Teravat-saat

Ancak bu listedeki “tükenmez” toplamında bir eksikliğin olduğunu vurgulamak gerek.  Diğer enerji üretimleri ulusal sistemi beslediği halde tükenmezlerin bir bölümü yerel kalıyor.  Yani yerel olarak üretiliyor ve tüketiliyor.  Bu nedenle de resmi rakamlarda görülmüyor.

Gözlemciler, İskoçya’nın bu gelişmeyle önemli bir eşiği atlayıp tarihi bir sürece girdiğini söylüyor.  Öte yandan İskoçya hükumeti 2020’de enerjinin tamamını tükenmez kaynaklı olarak üretmeyi hedeflemiş durumda.  Geliştirilmek istenen projelerin içinde denizdeki dalgaları, akıntıları ve gelgit hareketini devreye almak, hatta denizin içinde rüzgâr çiftlikleri kurmak da var.

Atila Alpöge, Ekogazete, 6.12.2014 /  Kaynak:  Jessica Shankleman, The Guardian, 27.11.2014.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Enerji, Nükleer, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s