Venedikliler turist de sevmiyor, tekerlekli valiz de

Bir gazetenin marifeti Venedik’te ortalığı karıştırmış.  Verilen haber orada da kalmamış, dünya basınına sıçramış.  Belediye söylentiyi yalanlamış, ama bir tartışmadır başlamış.  Habere göre işin özü şu:  Kente gelen turistlerin tekerlekli valiz kullanması yasaklanacak.  Çünkü bunlar sürüklenip götürülürken yolları kaplayan parke taşlarında mitralyöz gibi ses çıkarıyorlar.  Yerli halk ortalığı saran bu gürültü kirliliğinden çok rahatsız oluyor.

Ne de olsa burası 118 adadan, bunların arasındaki 150 kanaldan ve bunları aşan köprülerden oluşuyor.  Binaların büyük bir çoğunluğu ahşap kazıkların üstünde oturuyor.  Motorlu araç girişi toptan yasak.  Bir yerden diğerine ya gondollarla ya da deniz otobüsleriyle gidiliyor.  Ama çoğunlukla yürünüyor.  Merkezin nüfusu 50.000;  yılda gelen turist sayısı ise 23 milyon.  Yaz aylarında buraya günde 200.000 turistin saldırdığı oluyor.  Hepsi de tekerlekli valizlerini çeke çeke gidiyor otellerine.  Böyle olunca da “Tıkır tıkır…  Takur tukur” sesler ortalığı sarıyor.

Gazeteye göre, belediye valizlerde ses çıkarmayacak lastik tekerlek olsun istiyor.  Buna uymayanlara 100 ile 500 avro arasında değişen ceza kesilecekmiş.

Venedikliler bu haberi çok olumlu karşılamışlar.  Ama bir tartışma da başlamış.  Yanıtı pek de olmayan bazı sorular dolaşıyor ortalıkta.  Ceza miktarını ne belirleyecek?  Valizin ağırlığı mı?  Ürettiği gürültünün desibeli mi?  Havaalanına gelen turist orada tekerlek mi değiştirtecek?  Hani otomobil yarışlarında yapıldığı gibi?

Bazıları belediyenin yalanlama çabasına pek aldırmıyor.  “Bu söylenti asılsız da olsa, yararlı!  Valiz imalatçıları yeni ürünlerinde bir çözüm bulmaya zorlanacaklar!  Biz de huzurlu bir çevreye kavuşacağız.” diyorlar.

Bütün bunları eğlenceli bir öykü gibi görmemek gerek.  Çünkü insanlığın seçkin bir kültür değeri olarak kabul edilen Venedik’in başı gerçekten belada.  Buraya bir de, dev turist gemileri saldırmış durumda.  “Dev” deyince çoğu binadan daha yüksek gemiler düşünmek gerekiyor.

VENEDİK

Bunların sayısı son 5 yılda 4 misli artmış.  Venediklilerin huzuru kaçmış durumda.  Öyle ki, kentin yerleşik nüfusu son 15-20 yıl içinde yarı yarıya azalmış.  Ayrıca kanallar ve kıyılar için de ciddi tehlike söz konusu.  İtalyan hükümeti bir çözüm bulmakta zorlanıyor.  Venedikliler zaman zaman gösteriler düzenliyorlar.  Öte yandan UNESCO bile bu gidişi durdurma yolunda baskı yapıyor.

Atila Alpöge, Ekogazete, 29.11.2014 /  Kaynak: Philippe Ridet, Le Monde, 23.11.2014 – Sarah Cascone, Artnet News, 19.10.2014.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Bu yazı Denizler - Irmaklar, Genel Konular, Kentler içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Venedikliler turist de sevmiyor, tekerlekli valiz de

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s