Işıl ışıl mı? Kapkaranlık mı? Hangisi doğru?

Paris için “Işık Kent” derler.  Hong Kong ise kendini “Doğunun İncisi” diye tanıtıyor;  geceyi gündüze çeviren ışıltısından dolayı.  Bazı kişiler bu duruma isyan ediyor.  Bunların hem sayısı artıyor, hem de sesleri yükseliyor.  Kimi anlamsız ve gereksiz elektrik kullanımına itiraz ediyor;  kimi de sağlıkla ilgili gerekçeler ileri sürüyor.  “Gece karanlık olmalı.” diyorlar.  “Bedenin buna ihtiyacı var.”

GECE- HONG KONG

İşte Hong Kong.

GECE - LAS VEGAS

Burası ise Las Vegas.

GECE - AVRUPA

 Bu da Avrupa’nin gece görünümü.

Hong Kong’da geceleri her yer ışıltılı.  Vitrinler, binaların cepheleri, geç saatlere kadar açık olan mağazalar ve sağı solu sarmış olan neon ışıkları.  O kadar ki, “İnsan geceleri güneş gözlüğü kullanmak istiyor.” diyenler var.  Yapay aydınlatma bütün dünyada moda olmuş durumda.  Bunun kendince bir sektörü de var.  Oysa bu merak yalnızca son 50-60 yıl içinde insanlığın gündemine gelip oturdu.  Bu çılgınlık kimi yerde gökyüzünün gece sağladığı ışığın 1.000 katı aydınlatma yaratıyor.

Sağlık alanında çalışan bazı bilginler böyle bir yaşam ortamının bünyede kötü etkiler yaptığını söylüyorlar.  Doğada, bütün canlılar için geçerli olan, 24 saatlik aydınlık/karanlık çevrimi var.  Bundaki düzensizlikler kalbin atışından beyne, beden sıcaklığından hormon üretimine uzanan etkiler yaratıyor.  Hatta kanserojen durum bile söz konusu.  Tıbbi araştırmalar gece çalışma durumunda olan kadınlarda göğüs kanseri riskinin çok fazla olduğunu vurguluyor.

Tabii öte yandan, bir de enerji tasarrufu söz konusu.  Bunu göz önüne alan Fransa gece aydınlatmalarını kısıtlayan yasal bir düzenleme yapmıştı.  Ekogazete bu girişimi duyurmuştu.

Demek ki, belediyelerin geceleri gündüze çeviren eğilimler konusunu geniş boyutlu bir açıdan değerlendirmeleri ve buna uygun bir politika uygulamaları gerekiyor.

Atila Alpöge, Ekogazete, 22.11.2014 /  Kaynak: Ellie Violet Bramley, The Guardian, 23.10.2014.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

 

 

 

 

 

Reklamlar
Bu yazı Enerji, Kentler, Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Işıl ışıl mı? Kapkaranlık mı? Hangisi doğru?

  1. Onur dedi ki:

    Yazının konusuyla ilgili olarak bir fotoğraf sanatçısının şöyle bir çalışması var: http://haber.sol.org.tr/fotogaleri/dunyanin-butun-sehirlerinde-elektrik-giderse-ne-olur-101292

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s