Artık yollar bile elektrik üretiyor

Hani ‘elektrik üreteceğiz’ diye kömür madeni rezaletlerine göz yumuluyor, ya da ‘nükleer santral yapacağız’ diye büyük pazarlıklar yapılıyor ya! Ama artık yollardan bile elektrik elde ediliyor.  Evet, bildiğimiz yollar…  Üzerinde gezindiğimiz yollar…  12 Kasım’da Hollanda’da 70 metrelik bir yol, deneme anlamında, hizmete açıldı.  Üstelik, iki kenti birbirine bağlayan bisiklet yolunun bir parçası.  Kanıtı aşağıdaki fotoğrafta.

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

İki küçük yerleşmenin (Krommenie ile Wormerveer’in) arasındaki bu bisiklet yolu çok popüler. Günde 2.000 bisikletli kullanıyor burayı.

Yolun betonunda güneş hücreleri (petek gözeler) var. Bunlar yarı saydam ve ışık geçiren camımsı, toz tutmayan ve yağmur sularını hızla yanlara aktaran bir maddeyle kaplı.  Yani güneşin ışınlarını kolayca yakalıyor bu hücreler.  Bu deneme çerçevesinde yol yakında 100 metreye çıkarılacak.  Bu sayede en az üç evin yıllık elektrik gereksiniminin tamamı karşılanmış olacak.

YOL VE ENERJİ 02Bu çalışma Hollanda’nın önde gelen araştırma kuruluşlarından biri olan TNO tarafından yürütülüyor. Kuruluşun sorumluları ülkede bu teknolojinin uygulanabileceği 400.000 km. yol olduğunu, bu girişimin başarısı sayesinde bütün trafik ışıklarının ve yollarda gezinecek elektrikli otomobillerin hepsinin elektrikle beslenebileceğini söylüyorlar.  Yapılan denemeler bu tür yolların çok ağır kamyonların hareketlerinden bile etkilenmediğini göstermiş.  Yol mühendisliğinde yepyeni bir sayfa mı açılıyor acaba?

Bu girişimin geri planında Amerikalı bir çift var: Julie ve Scott Brusaw. 8 yıldan beri bu çabanın içindeler. Sonunda onlara da ABD’de deneme olanağı sağlandı. Bruslaw’lar kendi otoparklarını bu yeni teknolojiye uygun biçimde döşediler. Sonuç başarılı. Otopark zemininin görüntüsü şöyle:

YOL VE ENERJİ 03

Dediklerine göre, Amerika’daki bütün yollar bu biçimde kaplı olsa ülke şimdi ürettiği enerjinin üç katını kullanıma sunabilir ve sera gazı salımını %75 oranında azaltabilir. Bir video onların söylemini görüntülüyor. Çiftin sitesi Solar Roadways de burada.

Atila Alpöge, Ekogazete, 15.11.2014 / Yararlanılan kaynak:  Philip Oltermann, The Guardian, 5.11.2014. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar
Bu yazı Teknoloji, Ulaşım, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s