Bilimsel çalışmadan tiyatro sahnesine atlamak

Şaşırtıcı bir haber düştü manşetlere: Ünlü ve saygın bir bilim insanı, işi gücü yokmuş gibi oyunculuğa başlamış.  Dünya çapında önde gelen bir Londra tiyatrosunda, Royal Court’ta, 5 Kasımda perde açan oyunun yazılmasına da katılmış bu bilgin.  Tek başına çıkıyor sahneye ve seyircisine bir saati aşan bir performans sunuyor.  Üstelik oyun turneye çıkıp Hamburg’a da gidecek.

Bilginin adı Chris Rapley. ‘University College London’da iklim bilimleri profesörü.  Uluslararası Yerküre-Biyosfer Programı’nı yürüttü.  Britanya Antarktika Araştırmaları çalışmasının başkanlığını yaptı.  Bir ara da İngiltere Bilim Müzesi’nin müdürü oldu.  Bilim ödülleri var.

Chris Rapley

Akla takılan soruyu hemen soralım. Derdi ne?  Durup dururken tiyatro oyunculuğu nereden çıktı?  Aslında bu girişimi bilimsel çalışmalarının ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor.  Derdi halkı küresel ısınma konusunda bilgilendirmek, uyarmak, bilinç yaratmak.

Oyun yazarı Duncan Macmillan ile oluşturdukları oyun “2071” adını taşıyor ve bugünkü sera gazı salımı olduğu gibi sürüp giderse insanları o tarihte nasıl bir dünyanın beklediğine ışık tutuyor. “Dayanılmaz sıcaklık dalgaları, korkutucu sağanaklar ve fırtınalar, allak bullak olmuş beslenme zincirleri ile karşılaşılacak. İnsanlar ellerindeki bütün kaynakları yıkılıp yerle bir olmuş tesis ve sistemleri onarmaya kullanacaklar.” diyor ve ekliyor: “Benim sevgili torunum Josephine o yıl, benim şimdi olduğum yaşta olacak. Onun ve bütün insanlığın o dönemde insan gibi yaşamaya hakları yok mu?”

İki yıl önce benzeri bir olaydan söz etmiştik. Gene Royal Court tiyatrosunda başka bir bilim insanı, Cambridge Üniversitesi profesörlerinden Stephen Emmott iklim değişimini anlatan tek kişilik “On Milyar” adlı bir oyunda sahneye çıkmıştı.  Ekogazete büyük başarı kazanan bu oyundan iki ayrı yazıda söz etmişti.  (Birinci yazı buradaİkincisi ise şurada.)

Chris Rapley ‘On Milyar’ı çok karamsar buluyor. “Ben önlemler alınmazsa ortaya çıkabilecek trajediyi anlatırken umut vermeye çalışacağım.  Kendi yaşam deneyimlerimden biliyorum ki, insanlar bir sorunla karşılaştıkları zaman onu ciddiye alırlarsa akılcı çözüm yollarını mutlaka buluyorlar.  Yapılması gereken hepimizin elbirliğiyle kollarımızı sıvamamız.  Örneğin, alternatif enerjiyi geliştirmeye hız vermemiz.”

KATIE MITCHELL 2

“2071”i öteki oyunu da sahnelemiş olan ve İngiltere’nin önde gelen tiyatrocularından biri olarak kabul edilen Katie Mitchell yönetiyor. Royal Court bu oyunla birlikte halka açık toplantılar da düzenliyor.  Birinde K. Mitchell, C. Rapley ve D. Macmillan bu oyunun sergilediği tehlike ve yaklaşımı tartışacaklar izleyicilerle.  Bir başkasında ise iklim uzmanları ve çevreciler iklim değişimine karşı pratik anlamda neler yapılabileceğini görüşecekler ve sanatçıların bu çabadaki rollerini ele alacaklar.

Atila Alpöge, Ekogazete, 8.11.2014 / Yararlanılan kaynak:  Robin McKie, The Observer, 1.11.2014. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Genel Konular, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s