Sığırcıklar niye bale yapıyor?

Ekogazete beş ay önceki bir yazısında “sığırcıkların balesi” dediğimiz bir olayla ilgili olarak iki dakikalık bir video sunmuştu. Bunda binlerce kuşun havada bir arada uçtuğu ve öttüğü izleniyordu.  Buna ‘hayret verici, esrarengiz bir olay’ demiştik.  Bazı sorular takılmıştı kafamıza:  Birbirilerine çarpmadan bunu nasıl yapıyorlar?  Daha da önemlisi, niye?  Bilginler bu olguya ışık tutmaya karar vermişler.

İsterseniz, olayın ayrıntılarını anımsamak için önce buraya tıklayarak eski yazıya ve videoya dönüş yapalım.

Starling Murmurations over Gretna

Bu bale her sonbaharda ve kış aylarında ortaya çıkıyor. Görüntü son derecede hoş ve hatta fantastik de olsa, bilim dünyasında artan bir endişe var:  Sığırcıkların sayısında hızlı bir azalma var.  Sayıları son kırk yıl içinde yarı yarıya azalmış.  Ne oluyor?  Bale, bu güzel kuşların var olma endişesini mi yansıtıyor?

Bu araştırmada Society of Biology ile Gloucestershire Üniversitesi işbirliği yapmış.  Ortak çaba için kollarını sıvayan bilim insanları bir boşlukla karşılaşmışlar.  Olay uzun yıllardan beri biliniyor, ama ortada hâlâ elle tutulur veri yok.  Yalnızca bölük pörçük ve tutarsız gözlemler var.

Bir de, olayı açıklamaya çabalayan bazı kuramlar söz konusu. Biri diyor ki, “Ufacık bir kuş olan sığırcıklar daha büyük kuşlara (baykuşlara ve şahinlere) yem olmamak için bir araya geliyorlar.  Birlikte olmakla ötekileri hem korkutuyorlar, hem de kime saldıracakları konusunda şaşırtıyorlar”.  Başka biri “Bir arada olup ısınmak istiyorlar.  Herkesin koşuşturduğu ortamda hava ısınır.  Nitekim penguenler de böyle yapıyor.” diyor.  Öteki yoruma göre ise “Güvenle konaklayacakları yerlerin bilgisini paylaşıyorlar.”  Tabii, bu açıklamalar bir hayli havada ve pek de bilimsel değil.

Veri toplamaya öncelik veren araştırmacılar konuyu halka açmışlar. Bu olayı görmüş ve izlemiş olan herkese ulaşan bir soruşturma başlatmışlar.  Sordukları sorular şunlar:  “Bu olayı nerede gördünüz?  Tam adresi?  Hangi tarihte?  Günün hangi saati?  Hava koşulları neydi?  Isı ne kadardı?  Sonunda kuşlar ne yaptılar, nereye gittiler?”

Bakalım, araştırma ne sonuç verecek? Ama şimdiden öğrendiğimiz yeni bir olgu var.  Demek ki, halkla bütünleşen bilimsel araştırmalar da yapılabiliyor.

Bu konuda The Guardian gazetesi bir fotoğraf dizisi sunmuş. Buraya tıklayın.

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynak:  Adam Vaughan, The Guardian, 17.10.2014

 

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Genel Konular içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Sığırcıklar niye bale yapıyor?

  1. btlbkmn dedi ki:

    Reblogged this on btlbkmn.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s