Çok önemli bir gelişme

Dün gece (23.10.2014) Avrupa Birliği’nde iklim değişimi konusunda tarihi bir karar alındı. Bunu 28 ülkenin devlet başkanı sekiz saat süren çekişmeli, hatta sert tartışmalardan sonra imzaladı.  AB 15 yıl içinde sera gazı salımını %40 oranında mutlaka azaltacak.  Enerjinin %27’si temiz kaynaklı olacak.  Ülkeler ayrıca %27 enerji tasarrufu da yapacak.  Çığır açar değerdeki bir gelişmenin eşiğindeyiz.

Enerji üretiminde kömüre ve petrole aşırı bağımlı olan Doğu Avrupa ülkelerine bu dönüşümü yapabilmeleri için parasal destek verilecek. Ayrıca İspanya ve Portekiz daha kuzeydeki enerji zengini ülkelerden elektrik alabilecek.

AB’nin bu kararının bir kıstas oluşturacağı ve direnen ya da umursamaz davranan diğer ülkeleri hizaya çekip ellerini kollarını bağlayacağı biliniyor. AB’ye ayak uydurmaya çalışan, ya da çalışır görünen Türkiye acaba bu gelişmeye nasıl uyum sağlayacak?

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynak:  Laurence Caramel, Le Monde, 25.10.2014

 

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Enerji, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s