Sabahleyin duş yaparken…

İngiltere’de sürüp giden yıllık bir yarışma varmış. Hedef üniversite öğrencileri.  Amaç yaratıcı çabayı ve girişimci duyguyu geliştirip desteklemek.  Ana tema çevre ve ekoloji çabasına hizmet etmek.  Yarışmaya her üniversiteden bir ekip katılıyor.  Takımlar araştırmasını yapıp geliştirdikleri bir projeyi sunuyorlar yarışmaya.  Analizleri ve rakamlarıyla.  Londra’nın kuzey doğusundaki East Anglia Üniversitesi’nden gelen proje bazılarını şaşırttı ve irkiltti.

Projenin girişimcileri iki genç: Chris Dobson ve Debs Torr.

DUŞ-01

Bu ikili projelerine inançla sahip çıkmışlar ve bir kampanya başlatmışlar. Üniversitedeki 15.000 öğrencinin sabahleyin kalktıklarında hemen tuvalete koşmadan önce duş yapmalarını ve idrarlarını bu sırada boşaltmalarını istiyorlar.  Yani duşta yıkanırken banyoya işemelerini.

DUŞ-02

Durup dururken bu da nereden çıktı, diyeceksiniz! Haklı olarak.  Ama gençlerin de haklı olduğu bir nokta var.  Üniversite öğrencileri böyle davranırlarsa bir yılda 26 olimpiyat boyutlu yüzme havuzu kapasitesindeki suyu tasarruf etme olanağı çıkıyor ortaya.

Gençlerin yaptığı tutarlı hesaplara göre İngiltere’deki herkes böyle davransa bir yılda 720 milyon litrelik su tasarrufu olacak. Kötü mü?  Ayrıca böyle davranmanın hiçbir sağlık sorunu yaratmayacağı da saptanmış durumda.  Duş suyuna karışan idrar steril olduğu için herhangi bir soruna neden olmuyor.

Gençlerin bu çağrısı orada burada çalkantılar yaratmış. Ama daha şimdiden önemli basın organlarında yerini aldı girişimleri.  Proje, adı geçen yarışma jürisi tarafından Kasım ayının son günlerindeki değerlendirmede olumlu bulunacak mı, bilemiyoruz.  Seçilenler Amazonlar bölgesine gönderilecek ve oranın yerlileriyle birlikte çevresel boyutlu bir projede emek harcayacaklar.

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynaklar: BBC, 9.10.2014 – Le Monde, günlük haber bülteni, 12.10.2014

 

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme, Su içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s