Kuzey Kutbu kapanın elinde kalıyor

“Kuzey kutbu” deyince gözünüzün önüne nelerin geldiğini tahmin etmek zor değil. Hızla eriyen buzullar…  Oradaki buradaki kıyılarda yükselen denizler…  İki karış buzun üzerinde çaresiz kalmış bir kutup ayısı…  Evet, ama herkes böyle görmüyor.  İhtiras dolu gözler burada para görüyor, çıkar görüyor.  Uzun süreli tehlikeleri değil, kısa süreli fırsatları görüyor.  Ve kuzey kutbu kapış kapış gidiyor.

KUTUP AYISI

Bu güzel yaratığın dramını bir kenara bırakarak açgözlü canavarların dünyasına bir göz atalım. Bu trajedide ne buluyorlar ve niye iştihaları çılgınca kabarıyor?

Bugünlerde kamuoyuna ulaşan bir rapor çok net bir yanıt veriyor bu soruya. Rapor Amerikan iş çevrelerinin yan kuruluşu diye bilinen (bu yüzden de çeşitli biçimlerde eleştirilen, hatta saldırılara uğrayan) Council on Foreign Relations adlı oluşumun sitesinde yayımlandı.

Kutba açılımı olan sekiz ülke gözlerini bu bölgeye dikmiş durumda. Öyle ki, bu olgu yepyeni bir soğuk savaşa neden olabilir, deniyor. Böyle bir olasılığı frenlemek için oluşturulmuş Kuzey Kutbu Konseyi arabulucu olmaya çalışıyor, ama gerilimler ve çekişmeler devam ediyor. Konseyin üyeleri şunlar: Rusya, Amerika, Kanada, Norveç, Danimarka, İzlanda, Finlandiya ve İsveç. Öte yandan Çin, Hindistan, İtalya, Japonya, Güney Kore ve Singapur yakından izliyorlar bu konseyi.

Bu kapışma heyecanının temelinde neler var? Kısaca göz atalım.

 • Kutup hızla eriyor. 2007-2013 arasında buzla kaplı alan %40 azalmış. Çoğu bilgin önümüzdeki 40-50 yıl içinde Kuzey Kutbu’nda yaz aylarında hiç buz kalmayacak, diyor.
 • Ortaya çıkan alan 2,8 milyon km2. Yani Türkiye’nin 3,5 katı. Şimdiye kadar dokunulmamış, ama baş döndüren ekonomik fırsatlar sunan bir alan.
 • Dünyanın daha el sürülmemiş fosil yakıtlarının üçte biri bu alanda.
 • Rusya’nın doğalgaz rezervlerinin %95’i ve petrol rezervlerinin %60’ı bu alanda.?????????
  • Deniz ulaşımı için yepyeni bir yol çıkıyor ortaya. Örmeğin Şangay’dan Hamburg’a giden bir gemi buradan geçerse, Süveyş Kanalı’nı kullanmaya göre %30 kazançlı çıkıyor.
  • Balıkçılık için de yepyeni fırsatlar beliriyor burada.

  Bütün bu çekici fırsatların ekolojik maliyetini düşünmek ürperti verici. İnsanlık bu gelişmeyi acaba kontrol altında tutabilecek mi?

  Atila Alpöge / Yararlanılan kaynaklar:  Le Monde, 6.10.2014 – Raporun kendi

 

Bu yazı Denizler - Irmaklar, Doğal kaynaklar, Ulaşım içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Kuzey Kutbu kapanın elinde kalıyor

 1. FETULLAH OZELCI dedi ki:

  Global new world order needed to sustain civilized order.

 2. Atilla dedi ki:

  Türkiye de orada bireysel veya başka ülkelerle bir araştırma üssü kurup bir an önce hak sahiplerinin arasına katılmalı

 3. Geri bildirim: Kuzey Kutbu kapanın elinde kalıyor @dagmedyanet | Dağ Medya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s