Koca deniz kurudu, gitti

Kazakistan ile Özbekistan arasında kalan Aral, bir zamanlar dünyanın en büyük içdenizlerinden biriydi. Türkiye’nin kapladığı alanın %9’u kadardı.  Çevresinde 60 milyon insan yaşıyordu.  Verimliydi;  bol balığı vardı.  Sayısız tekne cirit atardı sularında.  Hepsi bitti, yok oldu.  Geçirdiği değişim insanoğlunun doğayı nasıl canavarca tahrip ettiğine tanıklık ediyor.  İşte bakın, “Neydi, ne oldu!”  Son durumunu NASA fotoğrafladı.

ARAL-3

Soldaki 1950’lerdeki hali. Sağdaki ise Ağustos 2014 tarihini taşıyor.  Eskiden burayı Amu Derya ile Siri Derya besliyordu.  Ama 50 yıl önce Sovyet Rusyalı uzmanlar buralardaki geniş bölgelerde pamuk yetiştirmeye karar verdiler ve sulamada bu iki ırmaktan yararlandılar.  Aral’ın su seviyesi 16 metre azaldı.  Son yıllarda yaşanan kuraklık ile dağ tepelerinde kar görülmez olması öldürücü darbeyi indirdi.  Bir zamanların bereketli denizi şimdi bir tekne mezarlığı.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynak:  Enjoli Liston, The Guardian, 1.10.2014

 

 

 

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s