Gönüllerimizi ısıtan güneş daha da fazlasını verecek

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) yürek ısıtıcı bir bilgi sundu. Ajans yayımladığı raporda güneşin 35 yıl içinde ana enerji kaynağı olabileceğini duyurdu. Bunun temel nedeni güneş paneli maliyetlerinin kısa zamanda beşte bire inmesi. Şimdilerde güneşin enerjideki payı %1. Ama 2050’de bu oranın %27’ye çıkacağı tahmin ediliyor. Zaten daha şimdiden çok ilginç projeler yaşam buluyor. İşte örnekleri:

GÜNEŞ05

Londra yakınlarındaki Berkshire’da bir çiftlik sahibi arazisindeki büyük rezervuarı değerlendirmiş ve suyun üstünde yüzen bir güneş santralı oluşturmuş. 300.000 avro harcamış, ama bunu altı yılda geri alacağını düşünüyor. Öte yandan bu tür rezervuarı olan yerlerle temasa geçiyor, oralara bu teknolojiyi kolayca getirebileceğini ileri sürüyor.

Öte yandan Japonya’da da büyük bir firma deniz üstüne yerleşecek iki güneş santralı planlamakta.

Bir de aşağıdaki girişim var. Avustralya’nın doğusunda yer alan ve Fransa’ya bağlı Yeni Kaledonya takımadalarında böyle bir santral çıkıyormuş ortaya.

GÜNEŞ01

7.888 panelden oluşuyor. Adada ne petrol, ne gaz, ne de kömür var. Yani enerjisini elde etmek için uzak mesafelerden, maliyeti büyük fosil yakıt getirtmeye mahkûm burası. Şimdi, önerilen bu yeni çözümle aşırı enerji maliyetlerinden ve tonlarca sera gazı salımından kurtulmuş olacak ada.

“Niye böylesine garip biçimli santral yapıyorlar?” diye sorabilirsiniz. Açıklaması basit. Adada mangrov adı verilen bir bitki yeşeriyor. İlginç özellikleri olan bir ağaç topluluğu. Deniz suyunun tuzluğuna direnebiliyor; bunu dönüştürerek çevresel zenginlik yaratabiliyor. Adada kendiliğinden ortaya çıkmış doğal bir mangrov oluşumu buranın ulusal simgesi olmuş. Nitekim ünlü fotoğraf ve film yönetmeni Yann Arthus-Bertrand bunun resmini çekmiş ve de (The Earth from Above adlı) filminde kullanmıştı. Bu sembol onun kitabının kapak resmi de olmuştu.

GÜNEŞ02 COEUR DE VOH

Güneş santralı projesini oluşturanlar bu sembole sadık kalmışlar.

IEA raporuna geri dönecek olursak, kurum önümüzdeki dönemdeki gelişmeleri ve hangi ülkelerden ya da bölgelerden ne gibi ataklar beklendiğini şöyle özetliyor:

GÜNEŞ06

Çin başı çekiyor. ABD onu izliyor. Hindistan da önde geliyor. Bu gelişme atmosfere salınan sera gazlarında çok önemli bir azalma yaratacak.

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynaklar: The Guardian, 29.9.2014 – BusinessGreen, The Guardian, 29.9.2014 – Will Nichols, The Guardian, 25.9.2014

 

Reklamlar
Bu yazı Enerji, Teknoloji, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s