Bu kitap okumaya değil, içmeye yarar

Bunu dediğimiz zaman laf cambazlığı yapmıyoruz. Gerçekten de böyle bir kitap var.  Bunu okumak için değil, yalnızca temiz su elde etmek için kullanıyorsunuz.  Kitabın sayfaları filtre işi görüyor.  Pis suları bundan geçirdiğiniz zaman mikropların %99,9’u yok oluyor ve en seçkin içme suyu kadar temiz bir su elde ediyorsunuz.  Bu fantastik girişim başarıyla denendi.  Uygulaması başlayacak.

İÇMELİK KİTAP-1

Bu buluşun altında yandaki Amerikalı genç kadının imzası var: Theresa Dankovich.  Kimya mühendisliği doktorasını aldıktan sonra devam ettiği araştırmalarda yeryüzünün dört bir köşesinde temiz su bulamayan, bu yüzden tedavisi çok zor hastalıklara yakalanan, hatta ölüp giden insanların kaderini düşünmeye başlamış.  Dünyanın her yanını yağmaladığımız, doğal kaynakları rezil ettiğimiz bugünkü ortamda su kaynakları da artık sağlıklı değil.  Nitekim biliniyor ki, her yıl 780 milyon kişi temiz suya ulaşamıyor ve 3,4 milyon kişi bu yüzden can veriyor.  Bilinen su temizleme sistem ve teknolojileri son derecede pahalı ve bunları her yere ulaştıramıyorsunuz.  Theresa çalışmalarının sonunda görmüş ki, bir kâğıdı gümüş nanoparçacıklarla kaplarsanız, bundan geçen suda ne bakteri kalıyor, ne de toksin.  Tertemiz su çıkıyor ortaya.

Bu çok önemli bir olgu da, bunu nasıl yaygın kullanıma sunacaksınız? Kolay değil.  İşte bu noktada bir grafikçi-tasarımcı devreye giriyor: Brian Gartside. “Gel, herkese ulaşabilecek bir kitap yapalım!” Ünlü “İçilecek Kitap” işte böyle ortaya çıkıyor!

İÇMELİK KİTAP-2

Kitabın üretiminde çok özel maddeler ve gene özel bir mürekkep kullanılmış. Kimyasal etkileri olmayan, insanlara zarar vermeyecek bir kâğıt ve mürekkep.  Kitabın 24 sayfası var.  Her sayfa da ortasından delikli.  Yani filtre kullanmak istediğiniz zaman sayfanın yarısını yırtıp alıyorsunuz.

İÇMELİK KİTAP-3

Sayfaların üstünde de birer açıklama var. Basit bir dille.  Hem kullanım bilgisi veriyor, hem de temiz su hakkında bilgilendiriyor.  Daha da önemlisi, sayfanın üstü İngilizce, altı da yerel dilde.  Kitabın kapağı delikli ve havuzlu bir biçimde.  Kopardığınız sayfayı delikli bölümün içine kaydırıyorsunuz ve suyu döküyorsunuz.

İÇMELİK KİTAP-4

Alttaki havuzda tertemiz suyunuz oluşuyor. Güvenle ve afiyetle için bunu!  Ancak dahası var.  Her bir kâğıdı 30 kez kullanabiliyorsunuz.  Tekrar tekrar.  Yani ayda bir kâğıt değiştirmeniz yeterli.  Başka bir deyişle ve “her sayfada iki kâğıt artı 24 sayfa” hesabıyla bir kitabı dört yıl boyunca kullanabiliyorsunuz.  Tek sözle sudan ucuz.

Bu noktadan sonraki mesele, bu “sudan ucuz” kitabı binlerce, milyonlarca üretip dünyanın dört bir yanındaki susuz kalmış insanlara dağıtmak. Nitekim bir örgütlü toplum kuruluşu (Water Is Life) bu konuyu sahiplenmiş ve kolları sıvamış.

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynaklar:  Lily Hay Newman, Slate, 7.5.2014 – Melanie D.G. Kaplan, Sparknews-Le Monde, 23.9.2014

 

 

 

 

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme, Su, Teknoloji içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s