Şu anda internettesiniz. Bunun faturası yok mu?

Size hizmet sağlayanlara ödediğiniz ve cebinizden çıkan paradan değil, ekolojik maliyetten söz ediyoruz. Görmediğimiz, farkında olmadığımız bir faturadan.  Bazı araştırma kuruluşları internette akıl almaz bir patlama yaşandığını söylüyor.  Bu ortamda yer tutmuş uygulamalar da, bunların kaynak olduğu ilişki ve yazışmalar da almış başlarını gidiyor.  Bu çılgın gidişin hayli ağır bir enerji faturası var.  İşte rakamlar:

  • İnternet kullanıcısı: 3 milyar
  • İnternet sitesi: 1 milyar
  • Bugün gönderilmiş mesaj: 160 milyar
  • Bugünkü Google araması: 3 milyar
  • Bugün izlenen video: 6 milyar
  • Bugün yüklenen fotoğraf: 88 milyon

Bu bilgilerin kaynağı “Internet Lıve stats” adlı bir site. Ancak dikkatinizi çekelim, bu rakamlar 18 Eylül 2014 Perşembe günü (İstanbul saatiyle) saat 19.30’daki durumu yansıtıyor.  Siz merak edip de bu siteye şimdi girerseniz bambaşka rakamlar göreceksiniz.  Buyurun, buradan bir göz atın.  Orada çok daha başka değerler de bulacaksınız.  Ayrıca günlük rakamlardan yıllık rakamlara da geçebileceksiniz.

Haydi, bir kaynak daha verelim. “Business Insider” diye bir site internete bağlı bilgisayarların yoğunluk haritasını çıkarmış.  Aşağıda gördüğünüz gibi.  Burada kırmızı yerlerde internete bağlanma son derecede yüksek.  Kırmızıdan sarıya, oradan maviye ve sonra beyaza giden yerlerde yoğunluk giderek düşüyor.  Siyah yerlerde ise bağlanma görülmüyor.

INTERNETE BAĞLILIK

Söz geldi bu olgunun enerji boyutuna. Yukarıdaki rakamlara dönecek olursak, 18 Eylül günü internet kullanımı için tüketilen enerjinin üretilmesi atmosfere 2 milyon ton karbon dioksit atmış.

“Web Energy Archive” adıyla yürütülen bir proje bilgisayarların 2030’da tüketeceği enerjinin 2008’de dünyadaki her türlü etkinliğin (evlerdeki süpürgelerden trenlere, fabrikalardan genel aydınlatmaya kadar akla gelebilecek her şeyin) toplam olarak tükettiği enerjiye eşit olacağını hesaplamış.

Bu girişim, özel olarak seçilmiş 600 sitenin yarattığı elektrik tüketimini de incelemiş. Ortalama bir değer verecek olursak, kullanıcılar bu sitelere gelip 1.000 sayfaya baktıklarında 60 watt saat (Wh) enerji tüketimine neden oluyorlar.  Ama çok iyi kurulmuş sitelerde bu değer 10 Wh’e düşüyor.  Kötülerde ise 259 Wh’e çıkıyor.  Bunun yanında proje 100 sitenin bir yılda neden olduğu enerjinin 3.000 konutun bir yıllık tüketimine eşit olduğunu da belirlemiş.  (Web Energy Archive’in sitesine buradan ulaşabilirsiniz.)

Green Code Lab” adlı başka bir girişim de bilgisayar kullanımında ve özellikle internete bağlanmada enerji tüketimini azaltacak yöntem, teknik ve yazılımlar üzerinde duruyor.  Yukarıdaki bilgileri paylaşmanın kullanıcılarda daha fazla bilinç yaratacağını ve daha dikkatli olmalarına yol açacağını vurguluyor.  Öyle ya, fareyi her tıklayışımızda, gönderdiğimiz her fotoğrafta ciddi bir ekoloji boyutu olan bir eylem gerçekleştiriyoruz.

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynaklar:  Le Monde 15.9.2014 ve Le Monde 18.9.2014

 

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Enerji, Teknoloji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s