Denize atılan tavuk kemiklerini bulup çıkardılar

Tavuk Adası’ndan bir öykü, bu. İstanbul’daki ya da Gümüşlük’teki ada değil.  Fethiye yakınlarındaki bir adacık.  Fethiye Sualtı Derneği üyeleri (Başkan Mehtap Çelikok ve beş arkadaşı) dalış yapmışlar.  72 dakikalık bir çaba sonunda, denize atılmış iki kilo atık toplamışlar.  Neler, neler bulmuşlar!  En ilginci de tavuk kemikleri.  Eh, ne de olsa, denizler çöp sepeti.  Kaldır at.

İşte bulduklarının listesi: 47 plastik madde, 6 dokuma parçası, 2 cam eşya, 4 (kitap dahil) kağıttan madde.  Ve diğerleri.

Benzeri bir çalışma Sığacık (Seferihisar) yakınındaki Teos harabelerinin kıyısında da yapılmış. Rigo Genz ve arkadaşlarının buldukları ganimet daha büyük:  2 saatte 144 adet, 200 kilo.  Bunların içinde 4 adet oto lastiği de var.  Bir de Karaburun’da Abdullah Özgörür ve arkadaşlarının yürüttüğü çaba söz konusu:  43 dakikada 261 adet ve 32 kilo.

Bu çalışmalar uluslararası bir girişimin parçası: Proje AWARE.  Projenin sahibi kuruluş 20 yıldan beri var.  Amacı denizlere sahip çıkmak, denizleri korumak.  En önemli çalışmalarından biri deniz diplerinin ne gibi bir çöplüğe dönüştüğünü vurgulamak.  Uyarmak, dikkat çekmek, bilinçlendirmek.  Bu amaçla, yeryüzünün dört bir yanında yirmi bine yakın dalış meraklısı dipleri tarıyor ve atık toplaması yapıyor.  Dört yıldan beri ve özellikle Eylül ortalarında.

ATIK TOPLAYANLAR

Bulduklarının listesini açıklıyorlar. Şimdiye kadar 1.279 dalış yapılmış ve 416.163 atık toplanmış:  275.000 plastik madde, 47.000 madeni madde, 46.000 cam eşya, 11.000 giysi, 8.000 kağıttan, kartondan madde…  Ve diğerleri.  İtici ve irkiltici bir liste.  Kuruluş bunları bir dünya haritasında sergiliyor.  Buraya tıklarsanız haritaya ulaşabilirsiniz.

Haritada Mısır’ın üstünde görünen yuvarlağa tıklarsanız doğu Akdeniz çalışmalarına ulaşabilirsiniz. Oradaki yuvarlaklar da sizi noktasal çalışmalara götürecek.

Atila Alpöge

 

 

Reklamlar
Bu yazı Atıklar, Denizler - Irmaklar içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s