Bu önlemleri her ülkenin alması gerekiyor

Birleşmiş Milletler’in önüne geçen gün konulmuş bir rapor var. Yaşamsal önemde bir belge.  Bir bakıma “Hepimiz için son şans!” diyen bir çalışma.  Bu rapor, 23 Eylül’de New York’ta gerçekleşecek zirve toplantısında yüzlerce devlet başkanını kuşkusuz zora sokacak.  “Sözü uzatmadan, kaçamak yapmadan almanız gereken önlemler var.” diyor ve önerilerini on maddede sıralıyor.  Bunlara kısaca göz atalım.

 1. Alınacak her ekonomik kararda küresel ısınma faktörüne öncelik vermek. Tercihleri bu soruna yapacakları etki bakımından değerlendirmek.
 2. Her ülkenin iklim konusunda katılacağı iddialı ve hakkaniyetli uluslararası bir antlaşma imzalamak. Ve bunun ciddiyetle yürütülmesini gözetmek. (Hükümetlerin antlaşmayı kâğıt üstünde bırakan umursamaz tavrını hoş görmemek.)
 3. Şimdilerde hemen her ülkede fosil yakıtlara cömertçe sağlanan sübvansiyonlara son vermek.
 4. Çeşitli etkinliklerin ürettiği sera gazını vergilendirmek, parasal olarak cezalandırmak. Böylece caydırıcı bir politika izlemek.
 5. Az sera gazı üretecek yatırımlara finansal avantajlar sağlamak, bunları cesaretlendirmek.
 6. Temiz teknoloji anlayışına yönelik araştırma – geliştirme çabalarına şimdikine göre üç misli kaynak ayırmak.
 7. Yoğunluğu yüksek kentler kurmak. (Bunun, birbirini tamamlayan iki boyutu var. Biri önümüzdeki dönemde nüfus patlaması yaşanacak olması ve kentleşmede hızlanacak bir ivmenin ortaya çıkması. İkincisi ise, bireysel ulaşımı pompalayan, yoğunluğu düşük ve yaygın kentler yerine toplu ulaşıma öncelik tanınması.)
 8. Sürekli orman katliamına yol açan projelere son vermek. Ormanları koruma altına almak.
 9. Yeryüzünde yanlış uygulamalar nedeniyle tarımsal niteliğini yitirmiş, toplamı 500 milyon hektara varan arazileri yeniden tarıma kazandırmak. (Artacak olan nüfusu ve kentlere yığılacak olan kişileri besleyebilmek için bu önlem mutlaka gerekiyor.)
 10. Kömürün özellikle enerji üretiminde kullanımına artık son vermek. Kömürü bütünüyle devre dışı bırakmak.

“Yeni İklim Ekonomisi” adını taşıyan bu raporun özetine ve hatta tamamına şu adresten ulaşmak mümkün.

Raporun hazırlanışına ve içeriğindeki önemli boyutlara birkaç vurgu yapalım. Bu girişimi Ekogazete bir yıl önce duyurmuştu.  Birleşmiş Milletler’in cesaretlendirmesiyle devreye giren bu çabanın başını eski Meksika devlet başkanı Felipe Calderon ile özellikle iklim değişimindeki uzmanlığıyla tartışmasız bir saygınlık kazanmış olan ekonomist Lord Nicolas Stern çekiyordu.  (Stern’in 8 yıl önce ekoloji konusunda seçkin bir ekiple oluşturduğu 700 sayfalık bir rapor bugün bile ekoloji düşüncesinde devrim yaratmış bir başeser olarak kabul ediliyor.  Bu belgeyi ve Stern’i tanıtan eski bir Ekogazete yazısına buradan erişebilirsiniz.)

Yeni raporun hazırlanışında çeşitli alanlardan saygın bilginlerin, Nobel ödüllü ekonomistlerin, önde gelen çevreci kuruluşların, iş dünyasından ekoloji bilinci sahibi şirketlerin ve bazı önemli devlet adamlarının büyük katkısı olmuş.

Aslında raporun ana tezini şöyle ifade etmek mümkün: “Ekoloji temelli ekonomiye geçmekten korkmayın.  Bu genel bir çöküntü ve ağır bir işsizlik yaratmaz.  Tersine bu yola olabildiğince hızla geçmezseniz insanlığı paralayacak felaketlere geri dönüşü olmayan kapı açarsınız.  Ekoloji temelli ekonomi insanlığı eski ekonomik yapının çürüklük ve kokuşmuşluklarından sıyıracak, yepyeni ve daha müreffeh bir dünyaya götürecektir.”

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynaklar:  Laurence Caramel, Le Monde, 16.9.2014 – Fiona Harvey, The Guardian, 16.9.2014 – Angel Gurria ve Nicholas Stern, The Guardian, 16.9.2014

 

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Kentler, Ormanlar, Tarım, Teknoloji, Ulaşım, Yenilenir enerji, İklim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Bu önlemleri her ülkenin alması gerekiyor

 1. Geri bildirim: İklim zirvesindeki boş gevezeliklere karşı umut veren gelişmeler #dağmedya #ekogazete | Dağ Medya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s