“Yeni kömür madenlerine izin vermeyeceğiz”

14 Eylül’de İsveç’te genel seçimler var. Kampanya sırasında bütün parti liderlerinin (eksiksiz hepsinin) önemli bir konuda aynı açıklamayı yaptıkları, politik bir kararda anlaştıkları görülmüş.  Alışılmadık bir durum, ama devlete ait (büyük gelir sağlayan) dev kömür işletmesinin yeni kömür madeni açmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini duyurmuşlar.  Üzerinde anlaştıkları gerekçe, kömür kullanımının aşırı pompaladığı iklim değişimine göz yummamak.

Üstelik, şirket açacağı yeni madenleri ve inşa edeceği kömür santrallarını Almanya’da planlıyormuş. İsveç’te değil.  Hayır, parlamento buna izin vermeyecek!  Zaten yürütülmüş olan bir kamuoyu araştırmasına göre İsveç halkının dörtte üçü böyle bir girişime karşı.

Aslında Ekogazete, Berlin’le ilgili eski bir yazıda bu şirketten söz etmişti:  “Berlin’in elektriğini üreten İsveç firmasının aynı zamanda kömür ocağı işletmeleri de var. Ve oradan elde ettiği kömürü Berlin’de kullanıyor. Elde ettiği kârın neredeyse tamamı kömür girdisinden geliyor.”

DEU ST Braunkohle Mibrag

Vattenfall (şirketin adı) Doğu Almanya’daki linyit ocaklarına el koymuştu. İşler çok iyi gidiyordu. Ancak mevcut ocaklarda linyit tükenmeye başlamıştı. Yeni ocak açma izninin peşine düşmüştü şirket. Ama şimdi, bu yeni durum çıktı ortaya.

İşin ilginç tarafı ise, bazı parti liderlerinin ufak ufak kıvırtmaya başlamaları. Evet, Vattenfall’ın bu girişimine izin vermeyecekler, ama “Belki de, Almanya’daki operasyonları satıp elden çıkarırız.” diyorlar.  Yani insanlığın geleceğine zarar verme sorumluluğunu İsveç’in sırtından atıp, bu rezillikten ellerini yıkayacaklar ve “Başkaları ne yaparlarsa yapsınlar!” havasına girecekler.  Bakalım, seçimlerden sonra ne olacak?

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynak:  Karl Mathiesen, The Guardian, 5.9.2014

 

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Enerji, İklim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s