Güneşi selamlayan tekne

Aşağıda resmini gördüğünüz yat geçenlerde Venedik’e gelip demir attı.  2014 programı sona ermişti artık.  Kışı orada geçirecek ve kendini 2015 serüvenine hazırlayacak.  “Yattan başka her şeye benziyor!” diyeceksiniz belki de.  Ama önemli bir seçkinliği var:  dünyanın en büyük güneş enerjili teknesi.  Adı, Tûranor-PlanetSolar.  13 Nisan’da Fransa’dan yola çıkmış, 9.000 kilometre yapmış, Fas’tan Yunanistan’a Akdeniz’de dolaşmış.

GEMİ01

85 tonluk bir tekne.  Boyutları 31 x 15 metre.  Ama “kanatlar”ını açınca 35 x 23 metre oluyor.  (Kanat dediğimiz, yanlardaki ek güneş panelleri.  Yukarıdaki fotoğrafta kanatlar açık.)  Hızı saatte 26 kilometreye ulaşabiliyor.  Mürettebat yalnızca 4 kişi.  Turistik amaçla kullanıldığı zaman 12 konuk alabiliyor.

GEMİ02Almanya’da inşa edildi ve ilk kez 27 Eylül 2010’da denize açıldı. 524 gün boyunca geze dolaşa dünya turu yaptı.  Bu arada bazı limanlarda demir atıp meraklıları kabul etti.  Güneşin geçerli, güvenilir ve ekonomik bir enerji kaynağı olduğunu vurgulayarak. 2013’te ve 2014’te ise Cenevre Üniversitesi’nin bilimsel denizaltı araştırmalarında kullanıldı.  Örneğin Ege Denizi’nde, Yunanistan güneyinde çok eski dönemlerde var olmuş, ama daha sonra sular altında kalmış bir kentteki araştırmada yararlı oldu.  Yandaki resimde tekneyi Korint Kanalı’ndan geçerken görüyorsunuz.

Tekneyi hareket halinde izlemek isterseniz bu videoya (2 dakika) göz atabilirsiniz.  Ya da resmi sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynak:  Le Monde abone bülteni, 5.9.2014 

 

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Teknoloji, Ulaşım, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s