Londra’da yeni otobüsler

Londra yeni tür bir otobüsü denemeye başlıyor.  Deneme başarılı sonuç verirse, eski otobüsler hizmetten kaldırılacak ve caddelerde yeni tip dolaşmaya başlayacak.  Özelliği nedir bunların?  Hibrid teknolojiyle çalışıyorlar.  Yani hem benzinli (dizelli), hem de elektrikli motorları var.  Böylece çok daha az egzoz gazı salıyorlar.  Çevre dostu bunlar.  Ancak Londra belediyesi bambaşka ve şaşırtıcı bir yeniliği denemekte.

LONDRA

Konuya girmeden önce hibrid teknoloji üzerine bir, iki söz edelim.  Ayrıntılara girmeden.  Bunun değişik türleri var.  Bataryalarda şöyle ya da böyle depolanan enerjiyle elektrik motoru devreye giriyor.  Önemli olan, bu sayede daha az benzin/dizel tüketilmesi, yaratılan gürültü düzeyinin azalması ve hava kirliğine çok daha az katkı yapılması.

Hibrid teknolojide otobüsler genelde, mevcut bataryaların sağladığı elektrik enerjisini kullanıyor.  Ama bunda bir yetersizlik olursa öteki motor devreye giriyor.  Bu yüzden de bataryaların zaman zaman yüklenip beslenmesi ciddi bir sorun durumunda.

Londra’da denenen otobüslerde yeni bir yaklaşım var.  Otobüs bir durağa gelip yolcu indirip bindirmeye mi başladı?  Bataryalara otomatik olarak besleme yapılıyor.  Anında.  Orada.  Beklemenin kısa süresi boyunca.  Uzaktan.  Otobüse elektrik kordonu bağlamadan.  İşte, yeni denemenin şaşırtıcı boyutu burada.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  James Murray, The Guardian, 28.8.2014

 

 

 

Bu yazı Teknoloji, Ulaşım içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s