İhbar ediyorum

1970’lerin sonunu ve 1980’lerin başını yaşamış olanlar ülkemizde ortaya çıkmış “muhbir vatandaş” salgınını anımsayacaklardır.  Bir takım cibilliyetsizler tanıdıklarını, bildiklerini otoriteye ihbar edip onların ağır sıkıntı yaşamalarına yol açmışlardı.  Bu nedenle ihbarcılık tiksinti verici bir tavır.  Ama kavram zamanla uluslararası boyutta önem ve saygınlık kazandı.  WikiLeaks, Edward Snowden olaylarında olduğu gibi.  Şimdi ekolojide de gündeme geliyor.

Bu, WildLeaks adlı bir internet sitesi.  Kurucusu İtalyan bir uzman:  Andrea Crosta.  Crosta işsiz, güçsüz biri değil.  Tersine dünyanın değişik köşelerinde firmalara iş geliştirme ve güvenlik konularında danışmanlık yapan bir firmanın sahibi.  Ama bir takım güçlü çetelerin (devlet yöneticilerinin görmezliği, suskunluğu, gözetmesi ve işbirliğiyle) orada burada doğal yaşama, seçkin hayvanlara saldırmasını, ormanları kesip biçmesini kabul edemeyen biri.  Örneğin öldürmüş kaplanların bir takım seviyesiz zenginlerin ayakaltı halısı olmasına isyan ediyor.

The Big Cat Trade in Myanmar and Thailand

Duyduğu suskun kızgınlığı mücadeleye dönüştürmüş.  Kurduğu siteye bu tür işleri çevirenleri ihbar ediyorsunuz.  Kimliğiniz tamamen gizli kalıyor.  Örneğin, Kenya’da devletin tepelerinde yer alan birinin böyle bir çeteyle içli dışlı olduğunu mu öğrendiniz ve elinize sağlam veriler mi geçti, hemen siteye duyuruyorsunuz.  Bilginin kaynağını (yani sizi) kimse bilemiyor.

Konu hiç de fasa fiso değil.  Her yıl ticari amaçla binlerce seçkin hayvan (filler, kaplanlar, aslanlar, gergedanlar, şempanzeler, leoparlar, balık türleri, vb.) öldürülüyor ve akıl almaz oranda orman alanı gizlice yok ediliyor.  Bunları satın alıcıların ülkesine gönderen mafyalar gümrüklerde büyük rüşvetler ödüyorlar tabii.  Ta en tepelere uzanan rüşvetler.

WildLeaks’in hedefinde örgütlenmiş çeteler ve mafyalar var.  Ufak tefek olaylarla ilgilenmiyor.  İhbar geliyor, bir ekip konuya eğiliyor, araştırma yapıyor ve işe yarar bilgi yakaladığı zaman bunu kime nasıl aktaracağını uzun uzun tartışıyor.  Malum, hepimiz de çok iyi biliyoruz ki, somut verileri tepelerdeki birilerinin kapatması ve yok sayması çok kolay.  Çünkü çok büyük paralar dönüyor bu ticarette.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Damian Carrington, The Guardian, 12.6.2014

 

 

 

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Ekoloji Politikası, Ormanlar içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s