Elektrik süpürgeniz yeni standarda uygun mu?

Aslında bu soru Türkiye’deki bizleri ilgilendirmiyor, diyebilirsiniz.  Konunun hedefinde Avrupa Birliği’nde yaşayanlar var.  AB, 1 Eylül 2014 itibariyle bir yasaklama koydu.  Belli bir gücün üstündeki elektrik süpürgeleri artık Avrupa’ya giremeyecek ve satılamayacak.  Aşırı elektrik kullandıkları için.  Yani firmalar bunları orada satamayınca çaresiz yeni pazar arayacaklar ve bizlere yönelecekler.  Aşırı elektrik tüketen süpürgeleri biz kullanır olacağız.

Süpürgenizi bir kontrol edin:  Ne kadar elektrik kullanıyor?  Kaç vatlık bir makine?  Piyasadakilerin büyük çoğunluğu 1.800 / 2.000 / 2.500 vatlık.

canister-vacuum-cleaner-te-801

Avrupa Birliği “Olmaz!” diyor ve gücü 1.600 vatla sınırlıyor.  Bu kararın arkasındaki mantık basit.  Bir süpürgenin temizleme niteliği ile gücü arasında gerçek bir bağlantı yok.  “Gücü yüksek makine daha iyi temizler” iddiası geçersiz.  Bu, daha çok “Bizim makinenin gücü daha yüksek, demek ki daha iyi!” gibi bir pazarlama numarası.  Bu süpürgeler ille de daha iyi temizlemiyor, ama kullanıcı daha fazla elektrik parası ödüyor.  Yapılmış bir araştırmaya göre, 2.200 vatlık bir süpürge 1.600 vatlık bir makineye göre 3 misli elektrik tüketiyor.

Bu uygulama tarihinin yaklaşması ilginç bir gelişmeye neden olmuş.  Eylül başından önceki bir, iki hafta içinde İngiltere’de kullanıcıların mağazalara koştukları ve çılgın gibi güçlü makine satın aldıkları gözlenmiş.

AB’nin bu yaklaşımı başka bir yenilik daha getiriyor.  Makinenin performansı nedir?  Tozu emme yeteneği yüksek midir?  Bir süpürge satışa sunulmadan önce testten geçirilerek toz emme niteliği saptanacak.  Sonuçta, bu bilgiyle, güç miktarı özel bir etikette alıcının dikkatine sunulacak.  Amaç elektrik sarfiyatını azaltmak, emme yeteneğini arttırmak, gürültüyü kısmak.  Bir de, işlerken dışarıya atılan havadaki (astımlıları rahatsız eden) toz miktarını azaltmak.

Güç sınırı bugün 1.600 vat oldu.  Ancak 2017’de sınır 900 vata indirilecek.  Amaç hem Avrupalıların elektrik faturalarını azaltmak, hem de gereksiz elektrik tüketimini kısmak.  Başka bir deyişle, iklim değişimi olgusunda büyük rol oynayan enerji üretimini olabildiğince sınırlamak.

Uzmanlar bu uygulamanın bir sonucu olarak firmaların tasarım çalışmalarında güce yüklenmek yerine emme niteliğini arttırmaya öncelik vermeye başlayacaklarını söylüyorlar.  Bu da, gene, önemli bir gelişme olacak.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynaklar:  Marlene Holzner, Avrupa Birliği Sitesi, 25.8.2014 – Elliot Pinkham, The Telegraph, 30.8.2014 – Rebecca Smithers, The Guardian, 21.8.2014

 

 

 

 

Reklamlar
Bu yazı Atıklar, Ekoloji Politikası, Enerji içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s