Madencinin kaderi: yangın, su baskını, kötü yaşam koşulları

Tam anlamıyla küresel bir meslek bu.  Yeryüzünde 10 milyon işçi çalışıyor madenlerde.  Hayli tehlikeli koşullarda.  Sendikaların tahminlerine göre, her yıl 12.000 dolayında madenci yaşamını yitiriyor.  Çeşitli olayların sonucu:  tavan çökmesi, infilaklar, yangınlar, su basmaları ve yeraltında, yerüstünde patlak veren çeşitli kazalar nedeniyle.  Bir de buna çevre koşullarının yarattığı hastalıkları ve bunların getirdiği erken ölümleri ekleyin.

“Göğüs hastalıklarını, işitme zorluklarını, titreşimin neden olduğu rahatsızlıkları unutmayın.” diyor IndustriALL[Bu dev sendika 140 ülkenin madencilik ve enerji sektöründe çalışan 50 milyon işçiyi temsil ediyor.]

KÖMÜR MADENİ - 1

Avrupa, Çin ve Hindistan kaynaklı (ve çoğu Greenpeace destekli) bazı araştırmalar dünya çapındaki acımasız bir kırıma ışık tutuyor.  Örneğin, Amerikalı bir uzman 2011’de Çin’de 250.000 kişinin kömür madenlerindeki koşullar nedeniyle can verdiğini tahmin ediyor.

Daha önce Dünya Bankası’nda kömür sektörünü yönetmiş başka bir uzman da Hindistan’daki 111 kömür madeninin 80.000-120.000 erken ölüme ve 20 milyon dolayında astım rahatsızlığına neden olduğunu saptamış.

Almanya’da, Stuttgart Üniversitesi’nde yürütülen başka bir çalışma da Avrupa’nın belli başlı 300 kömür madenine eğilmiş ve 2013’te bu sektörde 22.300 erken ölüm olduğunu, kömür madenciliği kaynaklı sağlık harcamalarının devletlere milyarlarca avroluk harcamaya neden olduğunu görmüş.

KÖMÜR MADENİ - 2

Yalnızca kazalara bakacak olursak, Çin, dünya çapında toprak altından çıkarılan toplam kömürün üçte birini elde ediyor ve kömür madenlerinde dünya madencilerinin yarısına iş veriyor.  Devlet kayıtlarına göre 2013’te kömür madeni kazalarında 1.049 işçi ölmüş.  On yıl önce, 2003’te bu rakam 7.000 dolaylarındaymış.  Ancak dikkat çeken bir nokta var.  Çin’de kazaların çoğu kamu madenlerinde değil, özel madenlerde ortaya çıkıyor.  Birkaç örnek verelim:  Heilongjiang’daki 2009 kazasında 104 kişi öldü.  Xiaojiawan’daki kazada 45 işçi can verdi.  Jiangxi eyaletinde 14 madenci yok oldu.  Tibet’te de 83 kişi toprak kayması sonunda öldü, gitti.

IndustriALL “Türkiye’nin bu konudaki bilançosu çok kötü.” diyor.  “Son 73 yılda 3.000’in üzerinde maden işçisi yaşamını yitirdi.”

Tabii, enerji sağlamak maksadıyla kömürde bu kadar ısrar edilmeseydi binlerce can kurtarılabilirdi, milyonlarca astım ve benzeri hastalık önlenebilirdi, toplumların işgünü ve sağlık harcaması kayıpları azaltılabilirdi.  Bunun çaresi vardı.  Bu ve benzeri enerji girdilerinin kirliliğini azaltacak teknolojik gelişmeleri daha çok desteklemek, daha temiz yakıtlara öncelik vermek ve gaz salımı standartlarını acımasızca uygulamak gibi.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  John Vidal, The Guardian, 14.5.2014

 

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Enerji, Genel Konular içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Madencinin kaderi: yangın, su baskını, kötü yaşam koşulları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s