Kömür madenleri tam bir katliam ortamı

Soma’da 300’ün üstünde maden işçisi öldü.  Bu, Türkiye’de 1992’de 263 işçinin yaşamına mal olan kazadan daha beter bir durum.  Bir soru:  acaba hangi enerji sektörü işçi yaşamlarına en yüklü faturayı çıkarıyor?  Enerjinin katliam dosyası nasıl?  Böyle deyince, akla Çin’de 1975’te yaşanan baraj çökmesi geliyor.  Bunda 171.000 kişi yaşamını yitirmişti.  Ama bunlar işçi değil, yerel halktı.  (Kazanın ayrıntısına buradan ulaşabilirsiniz.)

ABD’nin resmi istatistiklerine bakarsanız, (her türlüsü bir arada) maden ölümleri hızla azalıyor.  1978’den bugüne yıllık ölüm sayısı aşağı yukarı 250’den 40’a düşmüş.  %85 bir azalma.  35 yıl boyunca alınan sistemli önlemler bunu sağlamış. KÖMÜR - 1 Ancak unutmamak gerekir ki, orada madenlerin yalnızca %12’si kömür madeniyken, ölen maden işçilerinin %48’i kömür madenlerinde çalışıyordu.  Kömürün adeta katliam yaratmasının ana nedeni metan gazı.  Türkiye’de de sorun metan gazının alev almasından kaynaklandı.

Öte yandan, maden ölümlerini yalnızca kazalarla sınırlamamak gerekir.  Bir de, işçilerin çalışma ortamları sürekli olarak gaz ve toz içinde.  Kaza olmasa da, bu olgu ağır nefes yolu ve akciğer hastalıklarını tetikliyor.  Bir araştırma Çin’de 227.000 maden işçisinin bu tür hastalıklardan kıvrandığını söylüyor.

Türkiye’deki duruma bakacak olursak, durum hiç de iç açıcı değil.  Bu ülkede toprak altından çıkarılan her milyon ton kömür başına 7 maden işçisi ölüyor.  Bu rakam Çin’de yalnızca 1 kişi.  ABD’de ise yalnızca 0,02 kişi.

Öyle anlaşılıyor ki, kömür madenciliği en büyük kırım ortamı.  Her yıl dünyanın orasında burasında binlerce işçi ölüyor.  Kazalar nedeniyle olduğu kadar, çalışma ortamının neden olduğu hastalıklar yüzünden.  Evet, 1866’da İngiltere’deki kazada 380 kömür madeni işçisi ölmüştü.  Ama 140 yıldan beri devam eden bu felaket ortamında, bahane yaratmadan, önlemler alınabilir.  Bu işletmeleri daha çağdaş bir konuma getirmek artık mümkün olmalı.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Karl Mathiesen, The Guardian, 15.5.2014

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Enerji, Genel Konular içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Kömür madenleri tam bir katliam ortamı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s